Ekumeniczne spotkanie „Centrum Wielokulturowości na Stulecie Niepodległości”

0
392

18 stycznia rozpoczyna się kolejny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Również i w naszym rejonie odbędą się uroczystości związane z tym czasem.

Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce (gm. Grabów) oraz Kalisko-Koniński Oddział Polskiej Rady Ekumenicznej zapraszają na ekumeniczne spotkanie „Centrum Wielokulturowości na Stulecie Niepodległości”. 19 stycznia o godz. 11:00 w kościele w Nowej Sobótce zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, w której udział potwierdzili duchowni wielu wyznań.

Następnie w sali OSP w Starej Sobótce odbędzie się spotkanie integracyjne, podczas którego zostaną wygłoszone prelekcje przez ludzi nauki i kultury:
– dr Krzysztof Mazur, religioznawca, „Mariawici a sprawa polska”,
– ks. Szymon Czembor, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskich w Kutnie, Płocku i Łowiczu, „Ewangelicy w Polsce”,
– Patrycja Zasadzka, kustosz muzeum w Łęczycy, „Wielokulturowość Sobótki i okolic” ,
– Jolanta Ruchlewicz-Oblizajek, konserwator zabytków, „Założenie historyczno-architektoniczne zespołu Kościoła mariawitów w Nowej Sobótce”,
– Marek Lisiak, koordynator projektu, „Idea Centrum Wielokulturowości Dom na Skrzyżowaniu”.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Janusz Jagodziński – Wójt Gminy Grabów.

Inicjatywa spotkania ma swoje korzenie nie tylko w Tygodniu Modlitw o Jedność Chrześcijan. Proboszcz parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce Mateusz Maria Felicjan Szymkiewicz zwraca szczególną uwagę na jubileusz stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Stąd nazwa spotkania: „Centrum Wielokulturowości na Stulecie Niepodległości”.

Gmina Grabów w przeszłości była terenem bogatym w społeczność różnych narodowości, wyznań i kultur. Stąd idea powstania Centrum Wielokulturowości „Dom na skrzyżowaniu”. Podmiotem projektu jest zabytkowy dom parafialny w Nowej Sobótce wpisany do rejestru zabytków jako Zespół kościoła Mariawitów w skład, którego wchodzą kościół i plebania.

Kapłan M. Szymkiewicz podkreśla, że celem renowacji zabytkowego domu parafialnego jest zachęcenie mieszkańców tych okolic do przedstawienia historii i teraźniejszości swoich rodzin i znajomych. Zaprezentowanie zdarzeń lokalnej społeczności na osi czasu, pozwoli ludziom tu mieszkającym sięgnąć do korzeni. To z kolei będzie wzmacniało tożsamość. Natomiast odwiedzającym te tereny pozwoli lepiej je poznać i zrozumieć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here