Wójt w areszcie i bez przepustki. Złoży ślubowanie… w trakcie widzenia?

13
1247

O zawirowaniach wokół Zbigniewa W., wójta gminy Daszyna informowaliśmy na naszych łamach niejednokrotnie. Niedawno w gminie odbyła się pierwsza sesja, w trakcie której, teoretycznie, włodarz powinien złożyć ślubowanie. Prokuratura nie zgodziła się jednak na wydanie mu przepustki, zaprzysiężenia więc nie było. Co teraz? Czy włodarz złoży ślubowanie w pasiaku zamiast pod krawatem?

Sprawę w czwartek opisał portal tvn24.pl. Wójt od maja jest tymczasowo aresztowany, a niedawno sąd przychylił się do wniosku prokuratury i środek zapobiegawczy został przedłużony.

W wyniku tego wójt nie mógł stawić się na pierwszej sesji nowej kadencji chyba, że śledczy zgodziliby się na wydanie przepustki. A trzeba podkreślić, że ślubowanie jest niezbędne, by objąć mandat.

Prokurator nie wyraził zgody na przekonwojowanie tymczasowo aresztowanego – poinformowała tvn24.pl Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

No więc ze ślubowania przed radą w trakcie pierwszej sesji nici. Pozostaje jeszcze jedna opcja – na widzenie do wójta może udać się komisarz wyborczy. I tenże komisarz odebrałby ślubowanie wójta. Zbigniew W. wniosek o taką wizytę złożył. Jednak:

Nie wyobrażam sobie, żeby komisarz wyborczy odbierał ślubowanie podczas widzenia w areszcie – komentuje dla TVN 24 Grażyna Majerowska-Dudek, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Łodzi.

Czyli Daszyna i jej wójt ma problem z natury problemów dużych i trudnych do rozwiązania. Pytanie kluczowe – co teraz?

Sprawa jest nie tylko niecodzienna, ale też bardzo interesująca z prawnego punktu widzenia. W razie przemijającej przeszkody w zaprzysiężeniu, a taką przeszkodą jest areszt, wojewoda powinien zgłosić sprawę do ministra właściwego do spraw administracji. A on powinien zawnioskować do premiera o wyznaczenie osoby, która przejmie obowiązki wójta – komentuje Paweł Stępień z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Zaznacza przy tym, że nie będzie to władza komisaryczna.

Po ustąpieniu utrudnienia wójt będzie mógł zostać zaprzysiężony i przejąć mandat – informuje rozmówca tvn24.pl.

Więcej o sprawie przeczytasz na portalu tvn24.pl – TUTAJ

Zbigniew W. został zatrzymany w kwietniu br., jako jedna z 11 osób, które według Prokuratury Okręgowej w Łodzi działały w zorganizowanej grupie przestępczej. Zdaniem śledczych w latach 2009–2017 miała ona wyłudzić na szkodę Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) nawet 11 mln zł dotacji. Działalność polegała na wyłudzaniu dofinansowania w ramach systemów wsparcia bezpośredniego w rolnictwie. Podstawą nielegalnego procederu były dokumenty przedkładane w biurze powiatowym ARiMR w Łęczycy, w których podawano nieprawdę co do prowadzenia działalności rolniczej.

źródło: Kutnowskie Centrum Informacyjne, TVN24

13 KOMENTARZE

  1. W normalnym kraju jest domniemanie niewinności, słyszałeś o takim pojęciu?. Ktoś kto jest tymczasowo aresztowany jest w świetle prawa niewinny.Do wyborów go DOPUŚCILI A do ślubowania już nie .To jest demokracja? CZEMU ALBO KONU ZALEŻY ABY NIE ZŁOŻYŁ ŚLUBOWANIA?

  2. W normalnym kraju nie byłoby takiej sytuacji. Takie rzeczy to chyba tylko w Polsce, żeby w wyborach mógł brać udział ktoś zza krat. Kim jest człowiek tak kurczowo trzymający się stołka nie bacząc na choćby minimum etyki? Kim są jego wyborcy?

    • Powód jest prosty. Gdyby wójtem został ktoś spoza rządzącej gminą od kilku lat kliki Wojterów, na jaw wyszłoby wiele niewygodnych dla nich faktów. Dlatego Zbigniew W. , jego namiestnik w gminie i stronnicy w radzie gminy nie mogą na to pozwolić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here