Sesja inauguracyjna w cieniu protestu radnych PiS. Ważniejsza ustawa czy statut?

76
2611

Sesje inauguracyjne przebiegają raczej spokojnie i są zazwyczaj dopełnieniem formalności dla nowej władzy. Wręczenie aktów, ślubowanie, wybór przewodniczącego, uścisk dłoni i wręczenie kwiatów. O urozmaicenie wydarzeń zadbali dziś radni Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w radzie powiatu łęczyckiego, którzy wyszli w trakcie trwania obrad w ramach protestu.

Zaczęło się niepozornie, gdy wybierano przewodniczącego rady, którym został Sławomir Biniewicz. Następny punkt mówił o wyborze wiceprzewodniczących i tutaj piach wdarł się w miarę sprawnie funkcjonujące tryby, ponieważ nie było chętnych na to stanowisko. Ostatecznie, po ogłoszonej przerwie, Edward Cymmer został wybrany wiceprzewodniczącym.

Przyszła kolej na wybór drugiego wiceprzewodniczącego i historia się powtórzyła – nie było chętnych.

Wojciech Zdziarski przedstawił propozycję zmiany porządku obrad i włączenie punktów mówiących o wyborze starosty, co nie spodobało się radnym PiS, którzy zwrócili uwagę, że statut mówi o dwóch wiceprzewodniczących rady powiatu, w wyniku czego nie można kontynuować.

Z racji tego, że zapanowała sytuacja patowa, poproszono o opinię Iwonę Janiuk, która powiedziała, że ustawa mówi o wyborze od jednego do dwóch wiceprzewodniczących.

W ustawie jest napisane od jednego do dwóch wiceprzewodniczących. W tym momencie proszę państwa ustawa jest dla nas ważniejsza. Zawsze tak jest, że ustawa jest ważniejsza od tego, co mówi statut, tym bardziej, że z woli radnych państwo nie chcecie tego wyboru dokonać. W związku z tym może państwo zastanowicie się na następnej sesji, a jeśli nie, to nie pozostaje nic innego, jak zmienić statut – powiedziała.

Rozmowa na chwilę odbiegła od tematu, ponieważ radny Zbigniew Marczak poczuł się obrażony słowami Iwony Janiuk, a gdy do tematu wrócono, nic w kwestii drugiego wiceprzewodniczącego się nie zmieniło.

Propozycja była taka, aby kontynuowano obrady, a wiceprzewodniczącego wybrano w innym terminie lub zmieniono statut.  Radny Marczak wniósł o przerwę w obradach do poniedziałku do godziny 9, a argumentem było to, że radni PiS nie chcą łamać statutu. Wniosek nie otrzymał koniecznej większości, więc nie został uwzględniony. Z kolei wniosek Wojciecha Zdziarskiego został przyjęty i rozszerzono porządek obrad.

Sławomir Biniewicz ogłosił pięć minut przerwy, po których radni PiS zdecydowali się opuścić obrady. Jak powiedział Zbigniew Marczak, nie chcą łamać statutu. Dalszy ciąg sesji odbył się bez ich obecności.

76 KOMENTARZE

 1. Niektórzy twierdza, że radni PIS robili obstrukcję na sesji. Ja jednak mam inne zdanie. W mojej opinii była to jelitowka, która zmusiła ich do nagłego opuszczenia sali obrad.
  Kochani, na następną sesje zaopatrzcie się w aptece w Loperamid, żeby poruty nie robić

 2. Ustawa nie przewiduje ograniczeń co do zmiany liczebności składu zarządu w trakcie trwania kadencji, z czego należy wnioskować, że również po wybraniu danego składu można w dowolnym czasie zdecydować o takiej zmianie statutu, która będzie się wiązała ze zmianami w składzie zarządu.
  Nie ma przeszkód, aby w trakcie kadencji rada zmieniła statut. Musi wydać nową uchwałę, a w okresie przejściowym, do wejścia w życie nowych przepisów odwołać starostę i już na nowych zasadach wybrać cały zarząd.
  PODSTAWA PRAWNA
  art. 2, 27, 31 ustawy z 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym

 3. A wiecie co jest najbardziej żenujące w tym wszystkim? Ano to, że Blaszczykowa i Błaszczyk przez dwa tydodnie przed sesją spotykali się w grupach a potem indywidualnie ze wszystkimi radnymi z dziewiatki która związała koalicję. Każdego z nich, nawet kilkukrotnie namawiali na stanowisko Vicestarosty. Ale na szczęście nikt się nie dał kupić.

 4. Radni powiatowi z PIS okazali się kompletnym gamoniami a jeden z nich to znany w gminie pieniacz. On właśnie miał ochotę być Starostą i kilka dni temu zakładał frakcję przeciwną wyborowi Błaszczykowej na to stanowisko. Ale senator wyperswadowal mu te wygórowane ambicje obiecując rekompensatę na innym zaszczytnym stanowisku. Ów radny pienił się więc na sesji będąc już lojalnym w stosunku do królującego małżeństwa.

  • Mowa o Zbychu M.? co korespondencji nie umie odebrać i biedny nie wiedział że sesja jest 21 listopada?
   Pierwsze minuty w radzie i juz pompa z niego

  • Nie został powiadomiony o sesji a na nią przyszedł. To cud jakiś. Chyba doznał jakiegoś objawienia – Anioł na polu przed ciagnikiem się pojawił i rzekł :
   „Zbigniewie, idź na sesję 21 listopada na godzinę 10”
   Chyba tylko zapomniał dodać żeby zachowywał się z kulturą, honorem i wstydu rodzinie nie przynosił.

 5. Czytam i nie wierzę…. Czyżby kolejny układ łęczycki nie był perfekcyjne przygotowany? Brawo PiS… Jechać po Nich dobrze…. To jest konkretna opozycja 😁

 6. „Z racji tego, że zapanowała sytuacja patowa, poproszono o opinię Iwonę Janiuk – „..W tym momencie proszę państwa ustawa jest dla nas ważniejsza. Zawsze tak jest, że ustawa jest ważniejsza od tego, co mówi statut… „. I tym stwierdzeniem p. Iwona, zabłysnęła, niczym lampka na choince…‼️😜😜

 7. Ponoć w nowowybranym zarządzie panuje strach i niepewność. Co zrobić jeśli Wojewoda faktycznie uchyli uchwały? A musi to zrobić zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem. Zonk Pani Iwonki.

 8. Wojewoda musi uznać tą skargę. Nie zrobi wbrew wytokom sądów w takich kwestiach, bo radni oddadzą sprawę pod ocenę sądu i dopiero będzie Afera. Łamanie statutu to łamanie prawa. Tyle w temacie.

 9. A zobaczycie, że jeszcze Wojewoda przychyli się do skargi Radnych i uchyli uchwałę. Są wyroki sądu w analogicznych sprawach, na korzyść skarżących. Tak więc Żegnamy Iwonkę za wprowadzanie Radnych w Błąd.

 10. Chodzą informacje, że przez złamanie zapisów statutowych Nadzór Wojewody może uchylić uchwałę o jednym wiceprzewodniczącym a tym samym uznać kolejne głosowania za niebyłe…. Ale jaja. PiS dopnie swego… Reszta zacznie ich w końcu traktować poważnie.

 11. Kiler przyszła na sesje z nadzieją że zostanie … no coś nie pykło w UM w Starostwie Kutnowskim i Łęczyckim to gdzie teraz będzie ? Może w Gminie Łęczyca znajdzie sie miejsce. Brawa dla tej 9 co nie dała sie tym pachołkom Założyciela Biura Podróży 🙂
  Padł układ zgierski czas na łęczycki …
  Jak ja się cieszę że te bufony nic nie ugrali, wystarczy popatrzeć na wypowiedzi jednego z nich że nie został poinformowany o sesji BUHAHAHA no śmieszne BUFONADA na całego WONT do roboty.
  Panie WL cała Gmina na Pana poszła a Ty z sesji uciekłeś …WSTYD jak ty wyborcą spojrzysz w oczy

 12. Radni PiS zostali zmuszeni do opuszczenia sali. Zmuszeni przez 9 radnych którzy nie chcieli przerwy do poniedziałku w celu wyjaśnienia sprawy, czy prawo nie zostało złamane. Po co mieli tam siedzieć skoro nie brali ich wniosków pod uwagę.

  • Zupełnie jak .Nowoczesna w sejmie. Jedyne wnioski jakie są w stanie wnieść to wnioski o przerwę. Po jednych piniądzach są . Co tu było do wyjaśniania. Chodziło im tylko o tzw obstrukcję często stosowaną przez różnego rodzaju totalne lub nietotalne opozycje. W Łęczycy zanosi się na totalną. Dobry polityk potrafi z godnością znieść ciężar porażki i dalej idzie do boju. Ale to nie ten poziom.

  • Zdjęcie nie oddaje tego dziwacznego zachowania jak nagranie video. Pani Monika cały czas zajęta jest telefonem. Gra w grę na sesji? Czasami sprawia nawet wrażenie jakby zjadała telefon, jak kanapkę. Tak, tak.

 13. Zdziara przelicytował Senatora, a Januszek z jedną parką wygrał całą pulę.
  Panie Senatorze, jak to się robi na Śląsku?
  Po nauki do Dworczyka proszę się udać.

 14. Stołki, stołki, stołki, kasa … i niespełnione ambicje.Tym kierowali sie tzw. Koalicjanci moim zdaniem. Zostaje wszystko po staremu, a nawet gorzej bo Krysia Pawlakowa juz poza starostwem. Póki co wygrali z PIS, ale czy wspólna nienawiść to solidna podstawa do owocnej pracy?Teraz zaczną sie sądy i dochodzenie kto miał racje.Jezeli był spór należało poczekać do tego poniedziałku i wszystko zweryfikować ze służbami wojewody i komisarza wyborczego.Dla dobra wszystkich.

 15. Ta 9 była taka cwana i nie chciała koalicji z radnymi PiS to niech się teraz martwią, żeby obsadzić swoimi wszystkie statutowe funkcje. Chcieli rządzić to niech teraz rządzą… A PiS bardzo dobrze gra… Nic nie biorą nie zgłaszają…. Nikt nie chciał się z nimi dogadać wcześniej to oni nie chcą się dogadać teraz. To było do przewidzenia.

  • Mówiłem i przestrzegałem. Koleżanki i koledzy z PiS-u ograli Was jak dzieci!!!!!!! Trzeba było się nie kłócić o stołki. Spokojnie na pewno jeden z dziewięciu się złamie i przejmiecie władzę.

  • Pokazali siłę unoszenia zadu z krzesła.
   To pokaz bezsilności i frustracji. Zapiekłość w forsowaniu swojej kandydatki na starostę, nieumiejętność negocjowania i całkowita niezdolność do najmniejszego nawet kompromisu pogrążyła radnych PIS. Kto tym niedoświadczonym radnym podpowiedział tak beznadziejne zachowanie już na początku ich kariery? Żal

 16. Oglądałem te występy pisu. Dzieci w piaskownicy. Mają swojego wojewodę to myślą, że im wszystko wolno. Przyszli się awanturować za stołki.

 17. Właśnie dlaczego kurdupel się tak spieszyl i nie ogłoszono tej przerwy żeby wyjaśnić wątpliwości prawne???? Tak im. Się spieszylo po te stołki???? Co za gnidy z tym januszkiem!!!!

   • Brawo Ty 😉
    Szkoda że w większości jak ktoś chce coś napisać w internecie to tylko hejt idzie.
    A PiS… Hmmmm mam nadzieję że kiedyś i reszta ludzi zrozumie że tej partii lepiej już jak nie będzie. Ale Po też masakra. Szkoda że w Polsce nie ma rozsądnego wyboru 🙁

 18. Pan Biniewicz nie uzyskał bezwzględnej większości głosów w pierwszym głosowaniu i nie został wybrany na przewodniczącego rady powiatu! nie ma czegoś takiego jak powtórzenie głosowania nad tym samym kandydatem! to jakieś kuriozum prawne!!!

 19. No i mamy pytanie? Dlaczego nie porzeglosowano przerwy do poniedziałku w celu ustalenia czy prawo statutowe powiatu nie zostało złamane? A to dlatego, że grupa 9 radnych była nastawiona na wybór Starosty… Bez względu na łamanie prawa.

 20. Klasyczny układ leczycki : chory na władze Mielczarek i Zdziarski po trupach do celu. Nie ważne są zasady prawne. Ważny jest ich układ.

  • Co ty pier… 1 lub 2 Vice miało być. A Pisiory chcą władzy absolutnej i do ostatniej chwili chcieli się dogadać nawet ze swoim wrogiem czyli PSLem.. A jak coś nie poszło po ich myśli to wstali i wyszli z pracy. Do roboty gamonie wracać !!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here