I co teraz? [FELIETON]

14
827

Napisałem felieton na wczoraj. Jedynie awaria serwera spowodowała, że wczoraj się nie ukazał.  I dobrze. Napisałem nowy.

Burmistrz na najbliższe pięć lat jest nam znany. Ten sam burmistrz, który wprowadził do rady miejskiej siedmiu radnych – co prawda włącznie z nim – ale w żaden sposób wyniku to nie umniejsza.

Czy ktoś z Was typował taki rezultat miesiąc wstecz?

Jest to zagadnienie dla ludzi zdecydowanie mądrzejszych ode mnie, jednak myślę, że warto byłoby nad tym usiąść i zastanowić się, co złożyło się na taki wynik. Wybaczcie, ale retoryka, że Łęczyca jest antypisowska mnie nie przekonuje. Może i być słuszna, choć moim zdaniem jest jedynie jednym z wielu argumentów składających się na tę tezę. Źródło kryje się gdzieś indziej.

Niemniej, osiągnięty wynik jest faktem.

W okresie między I a II turą zauważyłem poglądową polaryzację wśród społeczeństwa, która przekładała się na żywą, czasem wręcz ostrą, dyskusję. Można było nawet spotkać się z twierdzeniem, że konflikt tak się zaognił, że żadne siły go nie ugaszą.

Ja natomiast twierdziłem, że był to element kampanii, w której pewne chwyty – może i niepotrzebne – są dopuszczalne. Najważniejsze dla mnie było (i nadal jest) to, aby zarówno wygrani i przegrani uświadomili sobie w jakiej pozycji się znaleźli.

Czasu jest bardzo mało, także zarówno napawanie się dumą, jak i przełykanie goryczy, powinno trwać jak najkrócej. Bo nie ma po prostu czasu na to, abyśmy śledzili starcia ego. To mogliśmy uświadczyć w kampanii, która już się skończyła.

Zmierzam w tym do tego, że skoro wszyscy tak bardzo kochamy Łęczycę, to dobrze by było nie ściskać jej tak mocno, co by jej nie przydusić. Skoro każdy kierował się tym jednym celem, to nie powinien on ulec zmianie.

Moje idylliczne podejście do powyborczej rzeczywistości jest takie, że zarówno wygrani i przegrani powinni podać sobie ręce. Ja wiem, że w niektórych mogą jeszcze buzować emocje i może się to wydawać niewykonalne, ale im dłużej będziemy w sobie dusić złe emocje, z tym gorszym efektem one w czasie późniejszym eksplodują.

Piszę takie niby oczywistości przede wszystkim dlatego, że widzę buzujące wciąż negatywne odczucia wśród niektórych. Ci, którzy przegrali, a się z tym nie pogodzili, mają właśnie najlepszą okazję udowodnić, że wyborcy się pomylili.

Pomyłki wcale nie musimy udowadniać poprzez wskazywanie wad. To dziecinne. Możemy ją również udowodnić pokazując zalety, których za pierwszym razem nie dostrzeżono. Trudno jest to jednak zrobić mając założone ręce.

Kucharz

14 KOMENTARZE

 1. Już po Łęczycy. Stary ùkład się przestraszył, że blondyna wygra i zjednoczył ze strachu wszystkie siły, żeby gówno na wierzch nie wypłynęło. Bo mają swoje za skórą.

 2. Niestety, niedzielny wybór toruje za 5 lat powrót Lipy. Będzie miał łatwo. Znów wejdzie i powie, że stworzy cuda bo przez 5 lat sie nic nie działo a ciemny łęczycki lud to kupi.

 3. I okazuje się że redaktor miał rację i w niektórych nadal siedzi frustracja zamiast myśleć jak działać. Ja na Kuleszę nie głosowałem ale życzę mu i nowej radzie powodzenia

  • To kto ma myśleć ? MY Mieszkańcy ?? Przecież nasi reprezentanci zostali wybrani. Wybrani właśnie do myślenia ! Można myśleć o rozwoju jak się ma już za sobą załatwione podstawowe sprawy. To znaczy jak masz spokój ducha i wiesz, że za plecami (czyt. RZĄD) masz swoich ludzi, którzy w razie potrzeby Ci pomogą. A ten gościu nie ma nikogo !! I może Ci się On nawet wydawać jako ten jedyny, najcudowniejszy i najwspanialszy. Ale niestety On zawróci „Wisłę kijem” bo taka jest polityka. A „z góry” nie dostanie NIC. Dlatego to jest taka poważna sprawa. Zobacz jaką piękną ideę chciał wypromować KUKIZ -> jego nie interesowały partie i ich programy, chciał stworzyć listę najpilniejszych problemów do rozwiązania. I je realizować krok po kroku. Udało mu się ? NIE ! a dlaczego ? BO partie i ich programy to ZŁO WCIELONE. Istnieją jak religie, kościoły, używki tylko po to by nam prać mózgi i zabierać wolność. Tak zwana „ciepła woda w kranie” jest tylko zasłonką do robienia wałków. Oni mówią : „żyjesz na zielonej wyspie” a za oknem smród, bród, kłamstwa i wyzysk. Nic się nie zmienia u nas od wieku !!!
   OGARNIJ SIĘ LUDZIKU Z JASKINI !!!

   • Zmień lekarza, bo widzę, że retoryka PIS-u zorała twoje lustrzane odbicie. Pieniądze z uni nie dostaje partia, więc przestań bredzić, że tylko jedyna słuszna zmiana ma ma do nich dostęp.

    • zejdź na ziemię człowieku! zobacz jak były dzielone środki w łódzkim! Łódź budowała sobie dworce fabryczne i inne cuda kosztem innych! a to wszystko dzięki przychylności marszałka województwa!

    • Jak umiejętność logicznego myślenia nazywasz chorobą to rzeczywiście, może powinienem pójść do lekarza 🙂 Tu nikt retoryką PIS’u się nie posługiwał ani nie posługuje. Po prostu napisz sobie na kartce co PLATFUSY zrobiły dla miasta a co zrobiły PISIORY. Uzyskasz odpowiedź. Tu nie chodzi o to czy ja lubię kogoś bardziej czy nie. Wiesz co to ekonomia ? Umiesz liczyć ? Masz 4 nowe ulicy w mieście w ciągu roku ? Masz remont domu kultury ? Masz kasę na budynek DPS’u ? A mógłbyś mieć więcej !! Ale nie, Ty po prostu wolisz NEGOWAĆ FAKTY, OCZYWISTE KORZYŚCI, SUKCESY, DOBRZE ZREALIZOWANE CELE . . . .itd.
     Zadaj sobie pytanie. Co zmieniło się w Łęczycy w ostatnich 15 latach „DEMOKRACJI” ? Ano powiem CI. Mamy 4 nowe ulice, kasę na remont domu kultury, kasę na budowę DPS’u i pewnie wiele innych rzeczy w tych 7,5 mln uzyskanych od RZĄDU.
     Czy ja jestem inny cy są też INNI, którzy myślą podobnie do mnie ?:) Dajcie SUBA . . . lol

     • ja myślę tak jak ty. niestety takich jak my jest w tym mieście niewielu i dlatego „tutaj jest jak jest, po prostu” i już chyba nic się nie zmieni.

     • Już mam dosyć tych bredni o 7,5 mln !!!
      – 1,5 mln – stadion – pozyskane przez Lipińskiego. Trzeba było oddać, bo Lipa z Urbanem okłamali radę co do wielkości dofinansowania,
      – 2,0 mln – Konopnicka – wszystko przygotowane przez Lipińskiego wystarczyło złożyć projekt (tak, wiem zaraz powiecie, że dotację dostaliśmy tylko i wyłącznie bo Kilarowa załatwiła – jakoś na Poznańską Lipa dostał, a do PIS-u nie należy)
      – 1,2 mln – ŚDŚ – w 100% inwestycja finansowana przez Państwo – tutaj nikt łaski nie robi, miasto nie dokłada tam ani złotówki.
      I co ? Nagle z tych 7,5 mln zrobiło się 2,8 mln. Jakby się jeszcze przyjrzeć to pewnie by się coś jeszcze urwało. Przestańcie bredzić o krainie miodem i mlekiem płynącej, bo takowej nigdy w Łęczycy nie było – i to nawet za Kilarowej !

 4. Nie wiem co teraz. Wiem co będzie za 5 lat. ………
  …….. Łęczyca, jest rok 2023, do wyborów samorządowych został niecały miesiąc.

  Oburzeni łęczycanie narzekają na stracone 5 lat. Do gry wraca Lipiński. „Choć jestem już na emeryturze wciąż mam siłę i chęci, żeby wyrwać to miasto z letargu w jakim się znalazło”- mówi.
  „Łęczycy nie stać na kolejne zmarnowane lata!”- mówi dalej Lipiński wyraźnie podnosząc głos, a zgromadzony w sali tłum głośno mu wtóruje i raz po raz przerywa przemówienie oklaskami. Wśród zgromadzonej na sali publiki słychać głosy niezadowolenia z sytuacji w jakiej jest miasto. starszy pan mówi do siedzącej obok kobiety: trzeba było na tą z PiS-u głosować.
  A daj pan spokój- odpowiada kobieta- nigdy! Powinniśmy Krzyśka wybrać, Lipiński zawsze chciał dobrze dla Łęczycy!- mówi wyraźnie poirytowana.

  CDN.

 5. Chłopie ! Skończ ! Motłoch zasługuje na mo . . . . ch ! Nic dodać nic ująć. To nie jest tak, że ktoś się z tym pogodził lub nie. Po prostu, masa IDIOTÓW nie wykonała zwykłej, prostej analizy za i przeciw a jedynie kierowała się butą, chucpą i nienawiścią do wszelkiej normalności. Czy jeszcze 2 lata temu były jakieś pieniądze dla Łęczycy ? Otóż : NIE ! Czy jeszcze 5 lat temu były jakieś pieniądze dla Łęczycy ? Otóż : NIE ! Czy jeszcze 8 lat temu były jakieś pieniądze dla Łęczycy ? Otóż : NIE ! Czy 12 lat temu były jakieś pieniądze dla Łęczycy ? Otóż : NIE ! I taka jest normalna prawda !! Nie ma żadnej innej prawdy bardziej normalnej lub mniej normalnej wypranej przez tą czy inną PRALKĘ. Są pieprzone liczby, które uzmysławiają nam SKALĘ ZMIAN. Co było przez ostatnie 12 lat w Łęczycy ? WALKA I NIENAWIŚĆ ! Motłoch wybrał mot . . . ch ! Niech tak będzie . . . . .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here