Tydzień Niepodległości w Jedynce

0
155

Za nami pierwszy dzień projektu „Tydzień Niepodległości” w Jedynce! Uczniowie postanowili w nietypowy sposób przedstawić jeden z naszych symboli narodowych tworząc….”żywą flagę”. Ten symbol towarzyszy nam w czasie ważnych uroczystości państwowych, sportowych i patriotycznych.

Flaga biało – czerwona jest oficjalnie uznawana za barwy narodowe od 1831 roku, choć jej korzenie są jeszcze starsze. Od ustawy z dnia 1 sierpnia 1919 roku Sejmu Ustawodawczego II Rzeczpospolitej symbolizuje państwo polskie. Biel oznacza czystość, czerwień waleczność i odwagę.

Warto dodać, że pierwotnie barwą Polski był kolor karmazynowy, uzyskiwany jako barwnik z larw czerwca polskiego, którego produkcja była bardzo droga, dlatego postanowiono z niego zrezygnować. Już w bitwie pod Grunwaldem polskie rycerstwo używało barw biało-czerwonych. Po raz pierwszy polskie barwy zostały uregulowane w uchwale Sejmu Królestwa Polskiego z 7 lutego 1831.

Pamiętajcie Dzień Flagi obchodzimy 2 maja każdego roku. Zapraszamy do oglądania relacji z naszego Tygodnia Niepodległości. To jeszcze nie koniec.

foto & info: Szkoła Podstawowa nr 1 

Kochani pierwszy dzień projektu Tydzień Niepodległości z Jedynką. Uczniowie naszej szkoły postanowili w nietypowy sposób przedstawić jeden z naszych symboli narodowych tworząc … żywą flagę!

Opublikowany przez Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła w Łęczycy Poniedziałek, 5 listopada 2018

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here