Uczniowie „Jedynki” zwiedzili kompleks niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau

0
190

Obowiązkiem każdego człowieka jest odwiedzenie Miejsca Pamięci i Muzeum powstałych na terenach zespołu niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau. To tutaj miała miejsce jedna z największych zbrodni w historii ludzkości. To właśnie to miejsce stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach, Rosjanach i innych nacjach. Na tą niezwykła lekcję historii wybrała się w piątek młodzież naszej szkoły pod opieką Łukasza Cybulskiego, Agnieszki Andryskowskiej, Aleksandry Nowakowskiej i Agnieszki Izydorczyk-Nowackiej.

Uczestnicy wycieczki zwiedzili tereny i obiekty byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Na terenie obozu Auschwitz I naziści utworzyli pierwszy obóz dla mężczyzn i kobiet. Uczniowie dowiedzieli się o pierwszych eksperymentach uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, masowym mordowaniu Żydów, eksperymentach medycznych na więźniach, egzekucjach przez rozstrzelanie. Oprócz tego zobaczyli centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, a także główną komendanturę obozu i biura SS skąd władze obozowe kierowały dalszą rozbudową kompleksu obozowego.

Podczas zwiedzania obozu Auschwitz I nasi uczniowie zobaczyli wielkoformatowe zdjęcie mieszkanki naszego miasta, urzędniczki Klary Chełmickiej, która przeżyła piekło Auschwitz. Władze muzeum dowiedziały się o tożsamości łęczycanki dzięki członkom jej rodziny, którzy odwiedzając obóz rozpoznali ją na zdjęciu.

W obozie Birkenau, w którym zamordowano około miliona Żydów gimnazjaliści zwiedzili ruiny komór gazowych i prymitywne baraki więźniarskie. To tutaj naziści wybudowali większość urządzeń masowej zagłady. Warto dodać, że Birkenau był jednocześnie największym obozem koncentracyjnym, w którym w 1944 r. przebywało ponad 100 tys. więźniów: Żydów, Polaków, Romów, i innych narodowości.

Wizyta kompleksie obozowym Auschwitz-Birkenau uświadamia, że Holokaust wydarzył się naprawdę. Obejrzenie filmu, czy przeczytanie książki to jedno, ale zobaczyć na własne oczy buty należące do ofiar, czy też ludzkie włosy, robi ogromne wrażenie. Wszyscy musimy dbać, aby pamięć o tym, co wydarzyło się w Auschwitz-Birkenau nigdy nie zgasła i żeby ta potworna zbrodnia nigdy się nie powtórzyła.

foto & info: Szkoła Podstawowa nr 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here