Prokuratura Krajowa: „Podstawą przejęcia śledztwa były ustalenia, iż sprawcy działali w zorganizowanej grupie przestępczej”

11
743
fot. Pixabay/ilustracyjne

Jakiś czas temu na naszych łamach informowaliśmy, że sprawę wójta gminy Daszyna przejęła Prokuratura Krajowa. Jak mówił wówczas rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania stało się tak ze względu na „charakter postępowania” i „wysokość szkody”. Zwróciliśmy się więc do Prokuratury Krajowej z prośbą o udzielenie informacji.

Jak informuje Ewa Bialik, rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej śledztwo zostało przejęte 11 października bieżącego roku. Obecnie prowadzi je Łódzki Wydział Zamiejscowy.

Z  dniem 11 października 2018 roku Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej przejął do prowadzenia śledztwo dotyczące uzyskiwania  w okresie od 2009 roku do 2017 roku, od Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Oddziału w Łodzi Biura Powiatowego w Łęczycy, dotacji w postaci dopłat rolnośrodowiskowych – mówi rzecznik – Podstawą przejęcia śledztwa, wszczętego 16 maja 2017 roku, w Prokuraturze Okręgowej w Łodzi, były  m.in. ustalenia, iż sprawcy działali w ramach zorganizowanej grupy przestępczej.

Podejrzanych jest 13 osób, wobec 3 zastosowano środek zapobiegawczy w postaci aresztu, w tym wobec wójta Daszyny, któremu sformułowano 92 zarzuty popełnienia przestępstwa. Jakie to zarzuty i czemu akurat taki środek zapobiegawczy?

Wobec trzech osób podejrzanych, w tym wobec Zbigniewa  W., stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W toku śledztwa wobec  podejrzanego Zbigniewa W. sformułowano 92 zarzuty popełnienia czynów zabronionych. Zarzucono mu kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą, wyłudzenie dotacji w postaci opłat rolnośrodowiskowych oraz posługiwanie się poświadczającymi  nieprawdę lub nierzetelnymi dokumentami.

Mówi pani Bialik, po czym argumentuje zastosowanie i przedłużenie aresztu.

Sąd  stosując i przedłużając stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Zbigniewa W. wskazał, iż zgromadzony materiał dowodowy w wysokim stopniu uprawdopodobnił popełnienie przez niego zarzucanych mu czynów. Jako  przesłankę  stosowania  środka zapobiegawczego w najostrzejszej postaci  wskazał  to,  że czyny zarzucone podejrzanemu zagrożone są surową karą oraz istnieniem realnej obawy, że podejrzany pozostając na wolności mógłby podjąć próby zdestabilizowania toku śledztwa.

W następną niedzielę (4 listopada) wyborcy gminy Daszyna udadzą się do lokali wyborczych, aby głosować na obecnego wójta lub jego kontrkandydata Tadeusza Dymnego. Wójt ma areszt do 16 listopada, w związku z tym nie brakuje pytań, co się stanie, jeśli wójt wygra wybory.

Na ewentualną odpowiedź będzie trzeba jednak poczekać, ponieważ Prokuratura Krajowa dalszych informacji w tej sprawie nie udzieli.

Kierując się dobrem śledztwa, na tym etapie postępowania  prokuratura nie udziela informacji dotyczących zakresu przeprowadzonych i planowanych czynności dowodowych – kończy pani Bialik z Prokuratury Krajowej.

11 KOMENTARZE

  1. zarzuty dla tych co wyłudzali są znane a zarzuty dla tych co przyznawali, wypłacali i kontrolowali kiedy usłyszymy? koś przecież pozwolił na wyprowadzenie milionów złotych z arimr?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here