Podsumowanie mijającej kadencji – kilka dat, które miały duży wpływ na jej przebieg

28
974

W niedzielę oddamy głosy na naszych kandydatów, co powoduje, że sytuacja staje się coraz bardziej napięta. Cisza wyborcza, która zapanuje dziś o północy ma pomóc w ochłodzeniu emocji, a my z kolei ułożyliśmy krótkie kalendarium z tej, jakże burzliwej kadencji 2014-2018.

Na samym początku, czyli po wygranych wyborach w 2014 roku oficjalnie nowymi radnymi zostali: Tomasz Czajkowski, Andrzej Domagała, Krzysztof Urbański, Marek Jóźwiak, Zenon Koperkiewicz, Marcin Zasada, Marta Arkuszewska, Damian Czerwiński, Wojciech Wojciechowski, Robert Łukasiewicz (wszyscy KWW Krzysztofa Lipińskiego), Paweł Kulesza, Karol Zieliński, Tomasz Pijewski (KWW Andrzeja Olszewskiego), Krzysztof Razik i Tomasz Baranowski (startujący z własnych komitetów).

1 grudnia 2014 – Uroczysta I sesja rady miejskiej. Wybór nowego przewodniczącego rady, którym został Zenon Koperkiewicz otrzymując 11 głosów poparcia. Wiceprzewodniczącą została Marta Arkuszewska.

18 lutego 2015 – Burmistrz podaje nazwisko swojego zastępcy. Zostaje nim Krzysztof Urbański, który tę funkcję zacznie pełnić od 2 marca. Od tego dnia skład rady miejskiej będzie liczył 14 radnych, do momentu wyborów uzupełniających. Wybory uzupełniające wygra Paweł Kurczewski.

17 lipca 2015 – Radni miejscy podejmują uchwałę o odwołaniu Zenona Koperkiewicza z funkcji przewodniczącego rady miasta.

9 września 2015 – Przewodniczącym rady miasta zostaje Paweł Kulesza.

Następuje okres sporów między większością rady miejskiej, a burmistrzem Lipińskim. W tle rozgrywa się słynna sprawa „pożyczki”, gdzie prokuratura jeszcze w 2015 roku śledztwo umarza. Strona składa zażalenie na decyzję, a sprawą interesują się ogólnopolskie media, które nagłaśniają temat.

Kwiecień-czerwiec 2016 – Senatorowie Przemysław Błaszczyk i Maciej Łuczak wystosowują oświadczenie do Ministra Sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego Zbigniewa Ziobry, w którym proszą o przeanalizowanie sytuacji i objęcie szczególnym nadzorem.

Z odpowiedzi Ministra Ziobry wynika, że pokrzywdzeni złożyli zażalenie w styczniu 2016 roku, a w czerwcu 2016 roku Sąd Rejonowy po rozpoznaniu zażalenia pełnomocnika pokrzywdzonych uchylił w całości zaskarżone postanowienie uznając, że zgromadzony materiał dowodowy nie był wystarczający do podjęcia przez Prokuraturę decyzji o umorzeniu śledztwa. Sam Minister Sprawiedliwości odnosząc się do oświadczenia senatorów oświadczył, że jako organ zewnętrznego nadzoru administracyjnego nie sprawuje nadzoru nad tokiem postępowania w indywidualnych sprawach.

17 maja 2016 – Klub Radnych „Od Nowa” apeluje do burmistrza Lipińskiego, gdzie wzywa go do dymisji, jako argumenty podają m.in. stałą nieobecność na sesjach, dezorganizację pracy urzędu, czy brak współpracy z radą miasta. Ponadto, podjęta zostaje uchwała w tej sprawie. Burmistrz Lipiński odpowiada oświadczeniem, w którym zapowiada podanie dziesiątki radnych do prokuratury.

27 czerwca 2016 – Krzysztof Lipiński nie otrzymuje większości ws. głosowania nad absolutorium dla niego.

13 września 2016 – Podjęta zostaje uchwała ws. obniżenia wynagrodzenia dla burmistrza Łęczycy.

9 grudnia 2016 Krzysztof Urbański zostaje odwołany z funkcji zastępcy burmistrza. Zamiast niego, powołany zostaje Andrzej Rokicki. Prokuratura przedstawia zarzuty Krzysztofowi Lipińskiemu, a także zawiesza go w pełnieniu czynności służbowych.

Maj 2017 – Pojawiają się informacje o tym, że zastępca burmistrza Andrzej Rokicki przebywa na zwolnieniu lekarskim i praktycznie przez cały maj nie jest w stanie świadczyć pracy.

2 czerwca 2017 – Podjęta zostaje uchwała „w sprawie zwrócenia się do Prezesa Rady ministrów za pośrednictwem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o zawieszenie organu gminy i ustanowienie zarządu komisarycznego w trybie art. 97 ustawy o samorządzie gminnym” co ma m.in. związek ze zwolnieniem lekarskim Rokickiego i zawieszeniem Lipińskiego.

23 czerwca 2017 – Andrzej Rokicki składa rezygnację z pełnionej funkcji. Łęczyca zostaje z zawieszonym burmistrzem i bez zastępcy burmistrza, który mógłby przejąć jego obowiązki.

30 czerwca 2017 – Burmistrz nie otrzymuje absolutorium.

20 lipca 2017 – Monika Kilar-Błaszczyk zostaje wykonującą zadania i kompetencje burmistrza miasta Łęczyca. Wniosek o nadanie złożył wojewoda łódzki Zbigniew Rau do ówczesnej premier Beaty Szydło.

31 października 2017 – W Sądzie Rejonowym w Łęczycy zapada wyrok ws. Krzysztofa Lipińskiego, który uznaje go winnym zarzucanych mu czynów.

5 czerwca 2018 – Sąd Okręgowy w Łodzi uchyla wyrok ws. Lipińskiego, a sprawa wróciła do ponownego rozpoznania.

30 sierpnia 2018 – Sąd Rejonowy w Pabianicach nie uwzględnia wniosku Lipińskiego o cofnięcie środków zapobiegawczych, czyli jego zawieszenia, co powoduje, że wciąż nie może pełnić swojej funkcji.

28 KOMENTARZE

 1. Czyli senator Błaszczyk spowodował że sprawa Lipińskiego została wzniesiona po wcześniejszym umorzeniu?
  No to wreszcie sprawa jasna. Jego żona pomimo że przegrała sromotnie wybory musiała jednak dostać stołek.

 2. Głosujecie na ludzi uczciwych, wykształconych a przede wszystkim, na mądrzejszych od siebie, a nie na głupszych.

  To jakiego wyboru w niedziele dokonają mieszkańcy miasta, będzie świadczyło jaki poziom intelektualny reprezentuje ta społeczność. Będzie świadczyło czy intelekt wygra z głupotą ludzką, czy raczej głupota w naszym mieście okaże się w zdecydowanej większości.
  Nam jest potrzebny samorząd nieuwikłany w zależności towarzyskie, które niszczą i wypaczają demokracje. Nam jest potrzebny samorząd uczciwy, mądry, który będzie podejmował decyzje nie względem korzyści osobistych pojedynczych osób, ale będzie podejmował decyzję z korzyścią dla całego środowiska.
  Począwszy na obsadzaniu stanowisk kierowniczych w mieście przez ludzi uczciwych, a nie pozerów i małomiasteczkowych czy prowincjonalnych cwaniaczków co w kościele krzyżem leżą, papier mają, ale wiedzy i empatii do drugiego człowieka za grosz nie posiadają.
  Wszystko zależy od naszego wyboru.
  Dokonując wyboru samorządu, tak naprawdę decydujesz, jak będzie wyglądać najbliższe 5 lat samorządność w tym mieście.
  W związku z tym głosujecie na ludzi mądrzejszych od siebie, a nie na głupszych.

  • Brawo!Wyborcy nie dajcie się sprzedać za przysłowiowy kieliszek i nierealne obietnice. Pomyślcie o sobie i swoich dzieciach w jakim mieście chcecie żyć. Czy chcecie awantur, ludzi ciągle skonfliktowanych ze wszystkim lub zmieniających poglądy by być zawsze przy władzy. Apeluję zastanówcie się na kogo głosować.

 3. Patrzcie na czyny i fakty a nie słowa! Kobieta w rok zrobiła więcej niż inni w kilka lat! Chcecie rozwoju Łęczycy? Głosujcie na tego dużo robi a nie na tego kto dużo mówi!

 4. Wybierzcie nowych nie uwikłanych w te towarzysko-biznesowe układy i nie związanych z żadną partią, tu jest Łęczyca a nie Warszawa. Ludzie chcą godnie mieszkać i pracować.

 5. To mnie tylko przekonuje do oddania głosu na Krzyśka Urbańskiego. Jeden wielki bałagan ktory tylko Krzysiek może posprzątać! Ja i moja rodzina popieramy cie!

 6. Czyli senator Błaszczyk spowodował że sprawa Lipińskiego została wzniesiona po wcześniejszym umorzeniu?
  No to wreszcie sprawa jasna. Jego żona pomimo że przegrała sromotnie wybory musiała jednak dostać stołek.

  • Czytaj ze zrozumieniem. Strona złożyła zażalenie na postanowienie prokuratury a Sąd przychylił się do tego. Błaszczyk sobie jedynie napisał oświadczenie z którego i tak nic nie wynikło. I jego żona nie dostała by stołka gdyby nie burdel w samorządzie i rezygnacja Rokickiego. Czasem Was podziwiam jak potraficie pomijać fakty.

   • Tzn że tylko ona się nadawała na ten stołek? Dziwne, z jej kompetencjami? I to zupełny przypadek że jest zoną tego senatora który interweniował u ministra któremu podlegają sądy i prokuratura. Koń by się usmial🤣. Za kogo wy nas macie? Za totalnych kredytów?

    • Z faktami się nie polemizuje. Sami popatrzcie – po co Lipiński zwalniał Urbańskiego? Gdyby do tego nie doszło to by Urbański rządził i żadnego pisu by nie było! Przyszedł Rokicki i sam zrezygnował! Czego nie rozumiesz?

     • Dokładnie tak. W Daszynie Wojtera idąc do aresztu nie odwoływał zastępcy, który teraz rządzi gminą i żadnego pisowskiego czy innego komisarza tam niema.

 7. Dziękuję Panu, że przypomniał pan kto 4 lata temu został burmistrzem. Bo jak słucham dwóch panów, którzy kandydują to odnoszę wrażenie, że oni nigdy w tym mieście nie rządzili.

 8. i cóż z tego krótkiego kalendarium wynika tylko jeden niezaprzeczalny pakt pan Krzysztof nic nie robił, a teraz chce zrobić wszystko – teraz My MIESZKAŃCY KRÓLEWSKIEGO MIASTA MU PODZIĘKUJEMY w najbliższa niedziele wrazimy swoja dezaprobata dla tego „zacnego człowieka ” zasłużony dla Łęczycy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here