Środek Polski jednak w Piątku? „Nie jest możliwe przekazanie stanowiska w sprawie”

1
854

W jednej gminie radość, w drugiej niezadowolenie, a wszystko za sprawą wyliczeń Honorowego Południka Krakowskiego, z których wynika, że środek Polski nie leży w gminie Piątek, a w sołectwie Nowa Wieś w gminie Kutno. Wątpliwości mógłby rozwiać Główny Geodeta Kraju, jednak w swoim piśmie do Mariusza Meus z Honorowego Południka Krakowskiego stwierdza, że „nie jest możliwe przekazanie stanowiska w sprawie”.

Przypomnijmy, że HPK z racji 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, podjął się wyliczenia dokładnego miejsca środka Polski, gdyż jak badacze przekonywali, uprzednio nie zostały uwzględnione wody terytorialne naszego kraju. Po ich uwzględnieniu wyszło, ze środek Polski znajduje się w ww. Nowej Wsi w powiecie kutnowskim.

Jak można sobie łatwo wyobrazić, mieszkańcy gminy Piątek nie przyjęli z zadowoleniem tego faktu, a sama sprawa środka Polski wydawała się być nierozstrzygnięta. W rozwiązaniu konfliktu mógł pomóc Główny Geodeta Kraju zajmując oficjalne stanowisko, lecz wystosowany list mógł zadziałać kojąco głównie dla mieszkańców Piątku.

(…) uprzejmie informuję, że wyznaczony środek Polski jest tylko jednym z możliwych, bo w zależności od przyjętych zasad wychodzą różne jego lokalizacje. W związku z powyższym nie jest możliwe przekazanie stanowiska GUGK w sprawie – czytamy w liście podpisanym przez Głównego Geodetę Kraju Waldemara Izdebskiego  wystosowanym do Mariusza Meusa z HPK i opublikowanego na fanpage’u strony.

Skoro więc nie ma oficjalnego stanowiska, tytuł środka Polski gminie Piątek nie został odebrany.

info: własne, Honorowy Południk Krakowski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here