Pożar w Grabowie: Prokuratura wszczęła śledztwo

2
1495

Wczoraj w Grabowie doszło do dwóch groźnych pożarów w miejscach składowania odpadów. Jeden został ugaszony, natomiast drugi jest wciąż dogaszany. Dziś pisaliśmy o tym, że po zakończeniu czynności, miejsce zbada policja wraz z prokuraturą, a teraz wiemy, że jest to pewne. Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo i jest prawdopodobne, że mogło dojść do podpalenia.

Poniżej pełen komunikat rzecznika Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztofa Kopani:

„Prokuratura Rejonowa wszczęła śledztwo w sprawie sprowadzenia pożarów, do których doszło wczoraj w miejscach składowania odpadów w miejscowości Grabów w powiecie łęczyckim. Prawdopodobne jest, że mogło dojść do podpalenia.

Pierwszy z pożarów rozpoczął się przed godziną 16.00 na działce przy ul. Kochanowskiego 19. Jest to nieruchomość o powierzchni około 1,5 ha, użytkowana przez firmę prowadzącą działalność związaną między innymi ze składowaniem odpadów. Jej pracownik powiadomił straż pożarną, że z pomieszczeń hali wydobywa się dym. Ze wstępnych ustaleń wynika, że w miejscu gdzie doszło do pożaru, mogło znajdować się 7 tysięcy ton odpadów, znajdowały się one zarówno w hali jak i na zewnątrz. Przystąpiono do akcji gaśniczej, dzisiaj trwa dogaszanie pożaru.

O zdarzeniu powiadomiona została KPP w Łęczycy, przystąpiono do wyjaśniania okoliczności i przyczyn pożaru. Rozpoczęto przesłuchania świadków. Zeznania składał między innymi właściciel firmy, zatrudnieni przez niego pracownicy, zabezpieczono zaczną część dokumentacji. Firma prowadząca działalność związaną z odpadami powstała 2015 roku a od lutego 2018 roku dzierżawiła nieruchomość w Grabowie przy ul. Kochanowskiego. Od dnia 2 października 2018 roku na terenie, na którym wybuchł pożar, rozpoczęła się kontrola interwencyjna Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Około godziny 20.00 w odległości około 800 m doszło do kolejnego pożaru na terenie należącym do GS Grabów. Jest to także nieruchomość wykorzystywana przez tę samą firmę do składowania odpadów. Pożar w tym miejscu udało się ugasić. Obecnie prokurator i funkcjonariusze policji przeprowadzają oględziny miejsca zdarzenia.

Na piątek zaplanowano przeprowadzenie oględzin z udziałem biegłego z zakresu pożarnictwa na terenie nieruchomości przy ul. Kochanowskiego. Możliwe to, bowiem będzie dopiero po zakończeniu ugaszania pogorzeliska.

Prowadzone czynności mają na celu ustalenie przyczyny pożarów. Wstępnie założono, że mogło dojść do podpalenia. Jednoznaczne wnioski w tym zakresie będą po dokonaniu oględzin i uzyskaniu opinii biegłego. Korzystać będziemy także z ustaleń straży pożarnej. Konieczne będzie także dokonanie oceny skutków zdarzeń pod kątem skażenia środowiska.
Zabezpieczono znaczną część dokumentacji związanej z działalnością prowadzoną przez firmę składującą odpady. Będą realizowane czynności pod kątem ustalenia, jakiego rodzaju odpady były przewożone do miejsc gdzie doszło do pożaru, skąd pochodziły i czy ich sprowadzanie oraz gospodarka nimi były zgodne z obowiązującymi przepisami.”

2 KOMENTARZE

 1. Moim zdaniem błędne jest określanie takie, że zrobiłam lub ona nie zrobiła. Tak samo, że poprzednia ekipa zrobiła lub nie zrobiła. Dlatego, że:
  1. Zrobilośmy to wszyscy mieszkańcy płacąc podatki.
  2. Fizycznie zrobili to pracownicy firm, które wygrały przetarg.
  3. Władza i podwładni przygotowali papiery na dany projekt.
  4. Burmistrz ostatecznie podpisał i przybił pieczątkę.

  Także czy to zawieszony burmistrz czy pełniąca obowiązki zrobili tyle ile mogli i do czego są zobowiązani. Szarpanie aię o słówka nie ma więc sensu. Jedynie to fakt, że kampania idzie w złym kierunku. Chyba nigdy w tym mieście i nie tylko w tym, nie skończy się krwawa walka.

  Powinno być ciekawie ale bez nerwów i niepotrzebnych niesnasek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here