OSP Sławęcin kontra wójt gminy Grabów – chodzi o pieniądze

0
755

Czy pomoc niesioną drugiemu człowiekowi można skalkulować w pieniądzach? Odpowiedzi na to pytanie mogą być zapewne różne, toteż pomostem w tej debacie bywa zazwyczaj zwrot kosztów. Z tym właśnie zwróciła się Ochotnicza Straż Pożarna w Sławęcinie do urzędu gminy w Grabowie, jednak odpowiedź była odmowna.

Pisma druhowie z OSP wysyłali 30 sierpnia i 3 września br., a 19 września otrzymali oni odpowiedź, że gmina nie ma pieniędzy.

(…) w sprawie poniesionych kosztów na zakup paliwa informuję, że gmina Grabów nie dysponuje wolnymi środkami finansowymi. W związku z powyższym przykrością informuję, iż nie ma możliwości zwiększania dotacji dla OSP Sławęcin – czytamy w piśmie podpisanym przez zastępcę wójta Krzysztofa Ogórka.

Rozgoryczenia tym faktem nie kryli sami druhowie, którzy poprzez swoją facebook’ową stronę postanowili sprawę nagłośnić. Zamieścili oni wpis, w którym przytaczają historię składania pisma, a także komentują odmowę ze strony urzędu.

Z tego co nam wiadomo padło słowo dotacja, ale tylko pod kątem zwiększenia doposażenia takich jak przeprowadzenie badań lekarskich, które aktualnie się kończą. Druhowie już mają badania i zapłacili z własnych pieniędzy – czytamy na stronie – Zwracaliśmy się z prośbą o zwrot kosztów poniesionych w czasie działań ratowniczo-gaśniczych na terenie naszej gminy. Do podania były załączone faktury poniesionych kosztów z prośbą o zwrot. Jeżeli Gminy nie stać, nie ma pieniędzy to należy poszukać oszczędności np. w organizacji dożynek.

Druhowie wymieniają również jedno ze zdarzeń, przy którym interweniowali.

Strażacy którzy nie byli przy tych działaniach prywatnymi samochodami dowozili benzynę do motopompy i wozu, nie było ważne że strażaków nie jest stać, że nie ma pieniędzy, każdy co miał w kieszeni wyjmował, nie braliśmy paliw na stacji na kredyt, płaciliśmy z własnych pieniędzy po to żeby pomóc człowiekowi. Jak to się stało że gmina nie ma pieniędzy aby zwrócić poniesione koszty???!!

Dalej czytamy o wątpliwościach autorów w chęć niesienia pomocy ze strony władzy w gminie Grabów, natomiast na koniec pada zapewnienie, że nawet pomimo braku pieniędzy, druhowie będą w gotowości do pomocy.

Oczywiście, że paliwo nie jest potrzebne, nic nie jest potrzebne, bo strażacy będą sobie jeździli na tym paliwie na wakacje, będą je wykorzystywali do własnych celów, po co oni w ogóle są potrzebni…, tak myśli nasza władza. Jednak mimo wszystko jeśli będzie konieczność że będziemy musieli się złożyć na paliwo to złożymy się raz kolejny.

Jak do zaistniałej sytuacji odnosi się wójt? Tomasz Pietrzak mówi, że OSP Sławęcin otrzymuje dotację w identycznej wysokości, jak pozostałe jednostki.

OSP Sławęcin otrzymuje dotację taką, jak każda inna jednostka, czyli 3000 zł. Nie ma możliwości, aby kogoś wyróżnić. Ponadto, w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym są OSP Grabów i Stara Sobótka i to one mają realizować działania bojowe, ponieważ mają sprzęt, przygotowanie i ubezpieczenie. Nie można działać tak jak OSP Sławęcin, ponieważ jednostki również obowiązują pewne reguły – tłumaczy Tomasz Pietrzak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here