Nowy wątek w sprawie kolejki wąskotorowej – Urząd Miasta zawiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

66
1436

Niedawno pisaliśmy o trwającym sporze między PKP a Urzędem Miasta w sprawie wystawionej faktury na ponad 20 tys. zł, a której magistrat nie chce zapłacić. Do tego możemy dopisać nowy wątek z osobą Krzysztofa Lipińskiego w roli głównej – zostało złożone zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej w Łęczycy o możliwości popełnienia przestępstwa przez zawieszonego burmistrza.

Przypomnijmy, że w  lutym 2015 r. burmistrz Krzysztof Lipiński zwrócił się do PKP S.A. o nieodpłatne przekazanie całego majątku po zlikwidowanej Krośniewickiej Kolei Dojazdowej. Jednocześnie wnioskował on o przekazanie taboru znajdującego się w Krośniewicach oraz nieruchomości KKD położonych w obrębie województw; łódzkiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego.

Prawie pół roku później, bo dopiero 29 czerwca  2015 r.  rada miejska w Łęczycy wyraziła zgodę na przejęcie  ruchomości i nieruchomości. PKP poniosło koszty związane z podjęciem działań mających na celu przekazanie ruchomości i nieruchomości po zlikwidowanej Krośniewickiej Kolei Dojazdowej w wysokości 18 450, 00 zł.

Brak bieżących informacji w sprawie etapu przejmowania kompleksu spowodował, że radni na początku września 2015 roku podjęli uchwałę, uprzednio przeprowadzając kontrolę Komisji Rewizyjnej, w której oczekiwali od burmistrza  podania danych o kosztach utrzymania urządzeń kolejki wąskotorowej, a dodatkowo domagali się informacji o potencjalnych skutkach finansowych dla miasta.

Linia, o której mowa, przebiega przez tereny 6 gmin i żadna z nich nie była zainteresowana dokładaniem pieniędzy do jej utrzymania, a przynajmniej radnym nic o tym nie było wiadomo, ponieważ nie zostały w tej sprawie zawarte porozumienia z gminami. W ocenie rady miejskiej przejęcie budowli i infrastruktury kolejowej w takim stanie byłoby decyzją „katastrofalną” dla budżetu miasta. Między innymi wobec powyższego radni rok później podjęli decyzję o uchyleniu uchwały.

Niezależnie od tego, faktura jest wystawiona, a PKP żąda zapłaty.

Miasto Łęczyca wniosło sprzeciw na decyzję o nakazie zapłaty i czeka na wyznaczenie rozprawy sądowej – mówi Monika Kilar-Błaszczyk, wykonująca zadania i kompetencje Burmistrza Miasta Łęczyca – Nie mogę pozwolić, aby miasto ponosiło koszty nieodpowiedzialnych decyzji z czasów, kiedy w Urzędzie Miejskim pracowali panowie: Krzysztof Lipiński, zawieszony w pełnieniu obowiązków burmistrza i Krzysztof Urbański,  ówczesny zastępca burmistrza. Budżet Miasta narażony jest na utratę pieniędzy, a liczyć trzeba każdą złotówkę. Szczególnie, kiedy realizujemy tak wiele inwestycji w mieście – dodaje Monika Kilar-Błaszczyk.

Urząd Miejski w Łęczycy zawiadomił w dniu 4 października 2018 r. Prokuraturę Rejonową w Łęczycy o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza Krzysztofa Lipińskiego w związku z podjętymi decyzjami w sprawie przejęcia majątku Krośniewickiej Kolei Dojazdowej.

66 KOMENTARZE

 1. POWIEM WPROST – – – > Jak Pani Monika zwycięży podaruję JEJ czarny PAS KARATE 😉 za wybitne zasługi w walce o pokój i demokrację w mieście Łęczyca i wyrywanie „chwastów”. Osssss . . . . . . . . . pozdrowienia z DOJO STARA WIEŚ 🙂 looool

 2. Donoszą na Koperkiewicza za wywieszenie kartki na drzwiach urzędu. Teraz tuz przed wyborami Kilar donosi na Lipę. Ciekawe kiedy doniesie na Urbana? Kulesza chyba nie musi się martwić?

 3. Był czas, że spółdzielcy z Łęczycanki pogonili truciznę która nijak nie radziła sobie z zarządzaniem Spółdzielnią. Jestem przekonany, że ta sama sytuacja będzie teraz w wyborach samorządowych. Obecnie łęczycanka dobrze funkcjonuje i tak samo dobrze będzie funkcjonowała Łęczyca po wyborach. Wierzę w to mocno.

  • Zgadza się. Urbański tańczył przed wszystkimi żeby go wybrali do rady Łęczycanki. Po czterech latach mieszkańcy „serdecznie ” mu podziękowali i na kolejną kadencję już nie wybrali. Pokazał co umie ten spec od inwestycji ławkowo-śmietnikowych. Idź facet- wstydu oszczędź.

 4. Czas przedstawić kandydatów od Kuleszy i krótki ich rys. Kandydat Jozwiak będzie jako pierwszy do prezentacji. Kulesza z kandydatami nic nie robią, ściemniają i myślą że jakoś to będzie – lenie i wystraszone jednostki, oprócz pana Wojciechiwskiego który jako jedyny z tego kółka wzajemnej adoracj ma jaja !

 5. w oświadczeniach majątkowych lipy wskazane są kwoty 88 539, 92zł przychód ze stosunku pracy w 2017r i za styczeń sierpień 2018 27 794,25 zł. Za co urząd płaci lipiińskiemu.On naprawde jest cały czas na zwolnieniu????SZOK

 6. Witajcie kochani! Do zobaczenia 22 października. Zapewniam Was, że będziecie bardzo, ale to bardzo zaskoczeni wynikiem. 🙂
  PS. tylko proszę o nie używanie niegrzecznych i wulgarnych epitetów (pamiętajcie, że karma wraca) 🙂

 7. Wydaje mi się ,że pani Ania Straszewska była kiedyś osobą liberalną. Skąd ta nagła przemiana? Wiem, że tylko krowa nie zmienia poglądów, ale…Przecież była sekretarką Lipińskiego, kandydowała z jego komitetu (gdy tego nie mógł) na burmistrzową. Walczyła z Olszewskim. Teraz przeszła metamorfozę. Dziwną metamorfozę. Wiadomo, mijają lata, ideały idą w kąt a liczą się….Pani Aniu zapytam tylko. kiedy była pani po raz ostatni w kościele?

  • Zwolenniku – nie wiesz jak zakończyła się współpraca pani Anny Straszewskiej z panem Lipińskim Krzysztofem? Po wyborach w 2010 roku ta dziewczyna już nie chciała mieć nic wspólnego z tym człowiekiem. Zostawił ją na lodzie z długami komitetu, które zaciągnął m.in. u jej ojca. O tym wiedzą tylko nieliczni z ówczesnego KWW KL. Nie mówiąc o tym, ze przez prowadzenie czarnej kampanii przeciwko kontrkandydatowi jako kandydatka na burmistrza musiała odpowiadać przed sądem za jego zagrywki polityczne. Gdzie był wtedy Lipiński? Załatwiał sobie pracę u Kropiewnickiego?
   Ludzie, nie wymyślajcie że sekretarka, że kandydowała z jego komitetu… każdy ma jakiś początek swojej kariery zawodowej. Pani Straszewska zaczynała w redakcji Ziemi Łęczyckiej i pensje płacił nikt inny jak sam Lipiński…
   O pani Sadokierskiej z sekretariatu nie powiecie, że była sekretarką Lipińskiego a teraz nosi kawę pani Błaszczykowej?
   Aż żal czytać niektóre komentarze (raczej większość komentarzy)

   • Racja Lipiński i Urbański to mistrzowie brudnej chamskiej kampanii.Straszewska była tylko niewinna ofiara, która nieświadomie wpadła w machinę tego syfu. Każdy kto pozna ich bliżej nie chce mieć nic wspólnego.Zobaczcie jak prawie cały KWW Lipinskiego odsunął sie od niego.Zostali nieliczni, którzy teraz startują od Urbańskiego i Kuleszy.Tam jest schowana ta grupa, która 4 lata temu pomogła Lipie znów wejść do polityki.

 8. Jak chcecie, żeby był spokój w Łęczycy, żeby nie było żadnych zadym i afer na całą Polskę (programy w TVN), żeby Łęczyca spokojnie się rozwijała,
  to nie głosujcie ani na Lipińskiego ani na Urbańskiego, bo to są zadymiarze i tylko to potrafią robić

  • Aniu. Jarosław Walęsa powiedział niedawno: „PiS chce centralizmu. To znaczy, że ta partia nie rozumie tego, czym jest samorząd”. Podobnego zdania jest pani prezydent Łodzi. Kto pani Aniu chce tego centralizmu? Czy łęczycanie będą decydować o naszych sprawach czy przyjdą do naszego miasta dyrektywy z Nowogrodzkiej? Dziwię się ,że do tej pory w tej sprawie nie zabrał głosu pan Kulesza, kandydat na radnego, aha kandyduje ten pan też na burmistrza. Niech może wypowie się w tym temacie? Niech przynajmniej wypowie się w jakimkolwiek temacie. czy zgadza sie z demokratczną POlska czy z centralizacją władzy i byciem posłusznym. A, tak w ogóle Aniu to wymień te afery i zadymy na całą Polskę? Jakie to one były? Nie widzę, aby zabroniono Lipińskiemu kandydować. Sądy i prokuratury nie są jeszcze w rękach…ty już wiesz kogo. Może za pięć lat będzie juz tylko jedna lista. Frontu Jedności Narodu. Kiedyś taka była.

 9. a to ciekawe, była uchwała, Lipiński wdrożył działania do jej wykonania a jak zaczęła się nagonka na niego to rada uchwałę uchyliła czyli co jak chciał wypełnić zapisy uchwały rady to dostał po łapkach a teraz zbliżają się wybory i znowu trzeba coś odgrzać?? czy uchwałę podejmowali i uchylali ci sami radni???
  władza sądownicza jest w rękach pisu to pewnie rozstrzygnięcie będzie szybko i wiadomo jakie!!!- wygodne wyeliminowanie konkurencji

  • Radni zrezygnowali z kolejki już w czerwcu 2016 roku Uchwała Nr XXX/169/16 Rady Miejskiej, więc nie piszcie,że Monika przeszkodziła Lipie realizować przejęcie.Ewidentnie burmistrz zaciągnął zobowiązanie bez woli Rady i kontrasygnaty skarbnika, a to już jest przekroczenie uprawnień burmistrza.

   • Jeśli dobrze pamiętam, to nie pierwszy raz kandydat Lipiński zaciągnął zobowiązania bez kontrasygnaty skarbnika. Wówczas Zarząd Miasta też skierował sprawę do prokuratury. Chyba za to został skazany i nie mógł kandydować na burmistrza. Pytanie, czy drugi kandydat Urbański Krzysztof Edmund , będąc jego zastępcą Lipińskiego podjął w tym kierunku jakieś działania ?

 10. Obejrzałem spot PiS z Monika Kilar Błaszczyk. Mocno spóźniony, bo spoty Urbańskiego są od dawna i do tego w telewizji. Zwróciłem uwagę na kandydatów jej komitetu, z których wielu to funkcjonariusze i dawni działacze od Palikota. Zwróciłem też uwagę na hasło wyborcze „Razem możemy więcej”. Trawestując je możemy zakrzyknąć „Razem przyjaciele, na wszystkich czekają otwarte cele”. Kiedyś tak powiedziano w jednym z kabaretów. Nic dodać nic ująć do naszej łęczyckiej rzeczywistości w świetle ostatnio zgłoszonej przez panią burmistrz do prokuratury sprawy Lipińskiego i wąskotorówki.

  • Ja żyję na co dzień w Łęczycy i nie muszę oglądać spotów! Widziałem na żywo co działo się w Łęczycy przez ostatnie kilka lat! Mam dość panów pełnomocników w urzędzie, panów Rokickich i innych!

   Łęczyca potrzebuje zmiany! Panowie Urbański i Lipiński pokazali na co ich stać! Tym panom dziękujemy!

   • Zrealizowali tyle inwestycji o których łęczycanie będą pamiętać. Termomodernizacje budynków, hale sportowe, ulice, Starówka, drogi zalewy, gimnazjum, promocja miasta i wiele innych. Łęczycanie to wiedzą. Pewna pani jest tylko w stanie donosić do prokuratury. Czekamy na jej pomysły, które rzucą łęczycan na kolana. Na razie to tylko słowa, słowa, słowa, słowa i komitet funkcjonariuszy i dawnych ludzi Palikota.

     • nie widzisz jak zalew mamy zagospodarowany za Lipy i Urbana.Wczoraj widziałem jak żaglówka plynęła a dzieci skakały z pomostu

     • żaglówki nie widziałem, ale pełno łodzi w porcie tak. było też kilka rowerków wodnych, które ludzie wypożyczyli z miejskiej wypożyczalni sprzętu wodnego.

     • Chłopaki !!! nie bierzcie już więcej tego „g . . . na” bo Wam całkowicie odpali 😉 i jeszcze się Wam zechce delfinarium jak w Baku. A tymczasem bida z nędzą przez Łęczycę pędzą. Ale Moniczka to naprawi i zostawi dużo w mieście !! Wiecie na kogo głosować !

     • Jazia- Bo tak, a pamiętasz jak byłaś Napoleonem, na cały oddział odśpiewałaś Marsyliankę i z okrzykiem „viva la…” ruszyłaś z widelcem na sanitariusza. Ledwo zdołali cię spacyfikować. Taak, to była głośna, medialna sprawa…

     • oj tak tak- od kiedy macie na oddziale internet? Kiedyś pacjentom oddziałów psychiatrycznych nie pozwalano korzystać z sieci.

 11. Teraz jak słucham panów Lipińskiego i Urbańskiego to okazuje się, że w 2014 roku wybory wygrał kto inny! Oni tak naprawdę nigdy nie rządzili Łęczycą. Za wszelkie zło tego miasta winę ponoszą inny, tylko nie oni! MATRIX!!! Żyjemy w alternatywnej rzeczywistości!

 12. Koncepcja Lipińskiego w sprawie przejęcia kolejki może być dyskusyjna ale nie wiadomo ile miasto mogło na niej zyskać. Lipa nie zdążył zrealizować swojego pomysłu bo zarządzać miastem z nadania PiS u została Monika Kilar – Błaszczyk. Jestem ciekawy, czy przeanalizowała ten projekt? czy zastanowiła sie nad nim? Najlepiej tuż przed wyborami skierować sprawę do prokuratury. Najlepiej dla niej gdyby Lipiński i Urbański poszli siedzieć. Zostałby tylko Kulesza, ale o nim to nawet nie warto pisać. Jest chłop, ale tak jakby go nie było. Oj, wtedy to byłoby dla niektórych rajskie życie. Hulaj dusza. Tamci w anzlu, a my tu zakładamy ażurowe ulice.

  • W ten sposób to można i koncepcję budowy basenu tłumaczyć! Ile miasto mogłoby zyskać, gdyby Lipiński wybudował basen i obwodnicę?! Może by i mogło tylko dlaczego nie wybudował?!

  • Takie oszołomy powinny siedzieć;
   Jak chcecie, żeby był spokój w Łęczycy, żeby nie było żadnych zadym i afer na całą Polskę (programy, żeby w TVN), żeby Łęczyca spokojnie się rozwijała,
   to nie głosujcie ani na Lipińskiego ani na Urbańskiego, bo to są zadymiarze i tylko to potrafią robić

 13. Czy to prawda, że Lipiński od dwóch lat ciągnie zwolnienie lekarskie? A jeżeli to prawda, to czy może prowadzić kampanię wyborczą? Niezdolny do pracy? Czy zdolny?
  Co na to ZUS?

 14. Urbański jest wszędzie. W telewizji, w internecie, spotyka się z mieszkańcami na osiedlach. Słucha, dyskutuje i jest popierany przez mieszkańców. Nie atakuje obecnej burmistrz, co najwyżej wytyka jej błędy a tych jest ogromna ilość. np: brud w mieście, parku, ażurowa nawierzchnia na ZWM ( tuż przed wyborami). Kilar – Błaszczyk nie może znieść, że traci grunt pod nogami. „Posypała” się gdy rozdawała pączki, przyznała na spotkaniu przedwyborczym, że miała gotowe wnioski o środki finansowe przygotowane przez poprzedników (o czym napisano na jednym z portali). Teraz odgrzebuje sprawę kolejki. To tak jak odgrzebano niedawno sprawę Morawieckiego przy taśmach w Sowie i Przyjaciołach.

 15. Ciekawe dlaczego akurat tuż przed wyborami Kilar zawiadamia prokuraturę? Prokuratura pewnie umorzy postępowanie ale dążenie do wyeliminowania konkurencji (bo tak to oceniam) zaczęło się. Jak się nie ma pomysłów na rozwój miasta, jakie się widzi, że Urbański i Lipiński deklasują merytorycznie Kilar, to trzeba chwytać się brzytwy. Powodzenia pani Moniko. To pani wpadła na ten pomysł czy doradcy?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here