Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości w Starej Sobótce [ZDJĘCIA]

0
548

Uroczystość zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólna Sprawa” w Starej Sobótce.
Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele p.w. Św. Mateusza w Starej Sobótce, odprawioną przez proboszcza ks. Bogdana Stanisławczyka, w asyście pocztów sztandarowych Ochotniczych Straży Pożarnych.

Następnie wszyscy przybyli goście zebrali się w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej im. M. Konopnickiej w Starej Sobótce. Druga część uroczystości rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Prezes Stowarzyszenia powitała wszystkich zebranych, nawiązała w swoim przemówieniu o obchodów 100 rocznicy niepodległości i podziękowała wszystkim, którzy zechcieli zaszczycić nas swoją obecnością i przybyli na tę uroczystość. Były władze samorządowe Powiatu Łęczyckiego, Gminy Grabów, poczty sztandarowe i zarządy OSP z Kadzidłowej, Ksawerowa i Starej Sobótki, radni, sołtysi, dyrektorzy szkół i instytucji, przedstawiciele organizacji, Rada Rodziców, nauczyciele, lokalna społeczność.
Kolejnym punktem programu były występy artystyczne. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się w inscenizacji „Barwy mojej Ojczyzny”. Następnie odbył się koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu Zespołu „Oktawa”, który przybył o nas z Ostrów. Zespół działający przy Świetlicy Środowiskowej w Ostrowach współpracuje z nami już od dwóch lat. Była również niespodzianka w wykonaniu jednego z gości, wyrecytowany został wiersz poświęcony „Niepodległej”, przekazywany w jego domu z pokolenia na pokolenie.

„Miała Polska biedę z sąsiadami trzema,
Krzyczą zabrali nam ziemię, nie ma Polski, nie ma!
A nasz biedny naród, jeno ściskał pięści, jeno czekał
Takiej chwili, aż mu się poszczęści”

Aż tu huk armatni wstrząsa całym krajem.
Co to wojna? Źli sąsiedzi pobili się wzajem?
Zrywa się nasz dziadek za Polskę wojować,
Będzie Polska komendancie, jeno nas poprowadź.

A my wojowali w głodzie w poniewierce.
Bośmy Polsce dali całe nasze serce,
Żołnierskie mogiły drogę nam znaczyły,
Bośmy Polsce dali wszystkie nasze siły.

Wstali strzelcy legioniści,
Na twe zawołanie,
Dziś zwycięstwo nam się ziści,
Polska zmartwychwstanie,

Aż wybiła godzina wygranej,
przyszedł dzień wymarzony od dziada, pradziada.
Nasza Polska rzuciła kajdany
W ten dzień Jedenasty Listopada.”

Uroczystość była wzruszająca i podniosła, zakończyła się na rozmowach i wspólnej integracji wszystkich przybyłych, przy kawie, herbacie i słodkościach.

foto & info: Kocham Gminę Grabów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here