Od poniedziałku możemy głosować na łęczyckie projekty w Budżecie Obywatelskim

0
714
fot. Piotr Banasik

Wśród 155 projektów zadań, które pozytywnie przeszły przez gęste sito rekomendacji Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, trzy projekty dotyczą Łęczycy i okolic. Warto oddać na nie swój głos – to nic nie kosztuje, a pozwoli wzbogacić ofertę kulturalną i turystyczną miasta.

Wnioskodawcą pierwszego z projektów są członkowie Stowarzyszenia Edukacyjno-Kulturalne IMPET, które wpisało się w Łęczycy już kilkoma znaczącymi działaniami: od początku roku w mieście funkcjonuje Pracownia Orange, zaś całkiem niedawno swój finał miał inny projekt realizowany przez IMPET – skierowana do młodzieży i seniorów akcja „Równać Szanse”. Tym, co łęczycanie pamiętają z działań stowarzyszenia najlepiej, są widowiska słowno-muzyczne, w których na warsztat idą utwory wybitnych polskich autorów. Ostatnio – Juliana Tuwima, którego córka, Ewa Tuwim-Woźniak, gościła na finałowym koncercie.

Tym razem chcieliśmy przypomnieć twórczość Jana Brzechwy i historię Akademii Pana Kleksa – opowiada Marcin Tober, prezes Stowarzyszenia IMPET. – Projekt „Zostań uczniem Akademii”, zgłoszony przez nas do Budżetu Obywatelskiego Województwa Łódzkiego, daje szansę, by koncert przedstawić nie tylko w Łęczycy, ale także poza nią – dodaje. I przekonuje, że realizacja projektu w gminach wiejskich przyczyni się do wyrównywania szans młodych ludzi, pochodzących z różnych środowisk. – Chcemy nie tylko zaprezentować świetny muzyczny spektakl, ale również zaangażować w jego przygotowanie dzieci i młodzież z okolicy, żeby wszyscy zostali uczniami Akademii – kończy Marcin Tober.

Na teatr, ale w nieco innym wydaniu, stawia projekt zgłoszony przez pracowników Dom Kultury w Łęczycy. „Łęczyckie spotkania teatralne” to cykl wydarzeń adresowanych do mieszkańców powiatów: łęczyckiego, zgierskiego i kutnowskiego, których celem jest ułatwienie dostępu do kultury. W ramach projektu zostanie zorganizowany cykl pięciu spotkań: monodramów, małych, spektakli teatralnych czy koncertów operowych i operetkowych znanych i lubianych wykonawców.

Trzeci z projektów, „Ławeczki historyczne – wspieranie tożsamości regionu poprzez elementy małej architektury”, to wniosek o powstanie dwóch ławeczek tematycznych powiązanych z legendami i prawdziwą historią Łęczycy. Wnioskodawcy przekonują, że usytuowanie ich wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 703 pozwoli poprawić ofertę turystyczną regionu oraz wpłynąć na potencjał gospodarczy miasta i województwa łódzkiego.

Głosować na wybrane projekty można na trzy sposoby: wysyłając wniosek pocztą do Urzędu Marszałkowskiego, wypełniając papierowy wniosek i składając go w wyznaczonym miejscu (w Łęczycy to Starostwo Powiatowe) bądź też oddając głos przez formularz internetowy na stronie https://bo.lodzkie.pl/. Łęczyckie projekty mają numery: 125 („Zostań uczniem Akademii”), 160 („Łęczyckie spotkania teatralne”) oraz 172 („Ławeczki historyczne”).

Głosowanie „papierowe” potrwa do 22 października, on-line zaś – do 31 października. Zwycięskie projekty poznamy pod koniec listopada, zaś na ich realizację przyjdzie poczekać do 2019 roku.

info: nadesłane, fot. Piotr Banasik

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here