Odpust w kościele Starokatolickim Mariawitów w Nowej Sobótce [ZDJĘCIA]

2
917

W niedzielę 23 września w Parafii Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Nowej Sobótce odbyła się doroczna uroczystość parafialna świętego Mateusza Apostoła i Ewangelisty potocznie nazywana odpustem. Pomimo zapowiadanego załamania pogody do Nowej Sobótki ściągnęło około 350 osób wyznania mariawickiego i nie tylko. Na placu przed kościołem nie było miejsca, aby zaparkować samochód, wzdłuż drogi oraz na placu między kościołem a cmentarzem można było zobaczyć samochody na tablicach rejestracjach z całej Polski.

Przed nabożeństwem w kościele rozbrzmiewał śpiew wiernych a szczególną uwagę przykuwały przepiękne kompozycje kwiatowe wykonane przez mistrzynię florystyki Dianę Odrobińską z parafii Wiśniew koło Mińska Mazowieckiego.

Osoby, które przyjeżdżają co roku na uroczystość parafialną św. Mateusza do Nowej Sobótki mogły zobaczyć wiele zmian w architekturze zabytkowego kościoła. W ciągu ostatnich miesięcy odrestaurowane zostały dwa medaliony na świątyni przedstawiające Godło Kościoła Starokatolickiego Mariawitów: monstrancję adorowaną przez anioły i napis Wszystka ziemia niech Cię adoruje i błaga oraz Matkę Bożą Nieustającej Pomocy. Pełna konserwacja płaskorzeźby wykonana została przez specjalistów z Łodzi panią Aldonę Albrych i jej córkę Viktorię Albrych Janczyk. Ponadto wykonane zostały nowe tynki w blendach kościoła, rynny na ścianie zachodniej oraz wzmocniona została konstrukcja przypór. Wspomniane prace wykonuje firma Zbigniewa Kacprzaka z Turku.

Przed kościołem wymurowana została kapliczka przez pana Bogdana Rakowskiego z Sobótki Kolonii a na niej ustawiono figurę Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Niegdyś figura zdobiła posesję parafii mariawickiej w Kadzidłowej, następnie przeniesiona została do domu Władysława Ladoruckiego z Grabinki. Kiedy kapłan M. Felicjan odwiedził jego potomków, aby wesprzeć chorego Filipka Frątczaka otrzymał od rodziny, jako dowód wdzięczności figurę Matki Bożej. Zainteresowali się nią przebywający w parafii floryści Marek Melerski i Diana Odrobińska, którzy ją odrestaurowali i pomalowali. Na kapliczce został umieszczony napis: Maryjo – wspomóż nas. W podziękowaniu za 125 lat Mariawityzmu – Dzieła Wielkiego Miłosierdzia. 2 sierpnia 1893-2018. Pamiątkowe tablice wykonała firma Andrzeja Kupisza z Grabowa.

Wracając do uroczystości, Suma rozpoczęła się punktualnie o 12.00. Mszy Świętej przewodniczył ordynariusz diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów Biskup M. Włodzimierz Jaworski w asyście Zastępcy Biskupa Naczelnego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów bpa M. Bernarda Kubickiego, kapłana M. Szczepana Orzechowskiego – proboszcza parafii w Dobrej i Zgierzu oraz diakona M. Michała Wąsowskiego – administratora parafii w Lesznie i Błoniu koło Warszawy. W uroczystym nabożeństwie uczestniczył także brat M. Wojciech Brzeziński z Wyższego Seminarium Duchownego Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Płocku oraz ks. Szymon Czembor – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiego w Płocku i Kutnie.

Na organach grali, miejscowy organista Ryszard Zawadzki ora dyrygent Chóru Diecezji Śląsko-Łódzkiej dr Henryk Kapusta. W tym roku, do chóru diecezjalnego dołączyli się także chórzyści z diecezji lubelsko-podlaskiej, m.in. z Wiśniewa, Żarnówki i Mińska Mazowieckiego.

Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz samorządowych, m. in. Zastępca Wójta Gminy Grabów Krzysztof Ogórek, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Józef Drozdowski, Radni Gminy Grabów i Daszyna, Sołtysi a także przedstawiciele lokalnych stowarzyszeń. Szczególnie uroczystej oprawy dodał poczet sztandarowy OSP w Starej Sobótce.

Przygotowanie do Sakramentu Pokuty i Komunii Świętej poprowadził bp. M. Bernard a homilię wygłosił bp. M. Włodzimierz Jaworski. W swojej nauce odniósł się on do postaci patrona parafii św. Mateusza, który będąc grzesznikiem i celnikiem pogardzanym przez społeczeństwo został wybrany przez Pana Jezusa na Apostoła i Ewangelistę. Biskup nawiązał także do historii parafii sobótkowskiej oraz szczególnych rocznic jakie mają miejsce w Kościele Starokatolickim Mariawitów oraz naszej Ojczyźnie. Rok 2018 jest Rokiem Jubileuszowym dla wyznawców mariawityzmu ze względu na 125 rocznicę objawienia światu Dzieła Wielkiego Miłosierdzia św. Marii Franciszce Kozłowskiej. Które wskazuje pogrążonej w grzechach ludzkości drogę ratunku i naprawy przez cześć Przenajświętszego Sakramentu i Pomoc Maryi. Objawienia stały się powodem powstania ruchu mariawickiego i wydalenia ich z Kościoła rzymskokatolickiego w roku 1906. Kolejną rocznicą ważną dla mariawitów jest 100-lecie poświęcenia przez Pana Jezusa Świątyni Miłosierdzia i Miłości w Płocku oraz udzielenie jej licznych odpustów, łask i przywilejów. Biskup podkreślił również obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, wspominając wkład mariawitów w odradzającą się Ojczyznę. Na końcu wezwał wszystkich do wytrwałej i gorącej modlitwy za nasz naród i całą Ojczyznę.

Uroczysta suma zakończyła się procesją z Przenajświętszym Sakramentem wokół kościoła i poświęceniem figury Matki Bożej przed kościołem. Poświęcenia dokonał bp. M. Bernard wspominając o roli jaką pełni Maryja w historii ludzkości: Odnowienie świata jest w ręku Maryi – powiedział – a imię Jej ogarnie cały świat. Zostajemy pod Opieką Matki Bożej Nieustającej Pomocy a jak są nieustanne wysiłki szatana przeciwko Bogu i Kościołowi tak też jest potrzebna nieustająca Pomoc Maryi – cytował objawienia św. Marii Franciszki.

Nieodłączną częścią mariawickich odpustów jest poczęstunek dla wszystkich którzy przybyli na uroczystość. Pod namiotami wypożyczonymi przez wójta Tomasza Pietrzaka i Krzysztofa Ogórka gościło kilkaset osób, którzy smakowali rozmaitych potraw przygotowanych przez miejscowe parafianki. Pełne talerze szybko się stawały się puste, ale zgrana ekipa parafialna, nie mogła dopuścić aby ktokolwiek chodził głodny. Zadbał o to także radny Zbigniew Sobczyński który podarował na tę uroczystość chleby wraz z jednym szczególnie przyozdobionym chlebem, którym parafianie przywitali biskupa, a następnie podzielili go między wszystkich obecnych. Radości i wspólnego integracji nie było końca a parafianie rozpieszczali podniebienia gości pysznymi ciastami i przekąskami.

Uroczystość zakończyła się nieszporami o godz. 16.00, podczas których swoje słowo skierował luterański duchowny ks. Szymon Czembor. Wspomniał on o znaczeniu wiary i jej wyznawania w życiu chrześcijan.

Niedzielna uroczystość na długo pozostanie w pamięci wszystkich obecnych. Największym zaskoczeniem okazała się pogoda, zapowiadane jej załamanie ustąpiło na chwilę przed Sumą, aby wszyscy mogli cieszyć się przebijającymi się zza chmur promieniami słońca. Kiedy już wszyscy odjechali spadł długo oczekiwany przez rolników deszcz. Proboszcz parafii – kapłan M. Felicjan skomentował: Pan Bóg nam pobłogosławił i należy się mu za to najwyższe dziękczynienie.

tekst: Mateusz Szymkiewicz, fot. Mirosław Ryśkiewicz

2 KOMENTARZE

  1. Mariawici, mariawityzm… Gdzie on jest, ten mariawityzm, który kiedyś był ruchem odnowy „otłuszczonego” duchowo kleru i ludu zaniedbanego religijnie oraz moralnie? Czy coś zmieniło się na lepsze? Czy nie jest tak, że Kościół nie potrzebuje już ducha ozdrowieńczego? Czy nie ma już problemów do rozwiązania? Czy najróżniejsze celebry są w stanie rozbudzić ducha? Czy pod warstwą formalizmy tli się jeszcze „Boża iskra”? Czy z tej iskry rozgorzeje płomień, jaki rozgorzał ponad wiek temu właśnie w Sobótce i okolicy? na te pytania Szanowne Siostry i Zacni Bracia w Chrystusie odpowiedzcie sobie sam; w swoich sercach i sumieniu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here