Sprzątanie nagrobków łęczyckich więzienników

0
265

Sierpniowa inicjatywa kadry penitencjarnej z jednostki w Garbalinie, zaowocowała posprzątaniem przez osadzonych, nagrobków funkcjonariuszy z nieistniejącego już Więzienia w Łęczycy. Nagrobki oprócz aspektu religijnego są także reliktem historii, którą pieczołowicie zajmuje się miejscowe Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej we współpracy z Zakład Karny w Grabalinie.

Pomimo faktu, iż listopadowe „Święto zmarłych” dopiero przed nami, pod szczotkę i sekator poszły nagrobki dawnych funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych z historycznego łęczyckiego więzienia przy ulicy Pocztowej 12. Nagrobki zlokalizowane są na terenie cmentarza rzymskokatolickiego przy ulicy Kaliskiej. Więźniowie z Zakładu Karnego w Garbalinie wraz z wychowawcami, rokrocznie uczestniczą w sprzątaniu i tym samym przywracaniu blasku zapomnianym mogiłom i nagrobkom byłych łęczyckich funkcjonariuszy oraz pracowników m.in.: wymiaru sprawiedliwości, sądownictwa, więziennictwa.

Poza istotnym faktem jakim było przede wszystkim uporządkowanie nagrobków i terenu do nich przyległego, celem drugoplanowym pobytu grupy osadzonych poza murami jednostki była także obserwacja ich zachowania w tzw. warunkach wolnościowych. Refleksja i przysłowiowa zaduma jaka towarzyszy osadzonym przy takich pracach, szczególnie w miejscach historycznych oraz kultu religijnego, to także dodatkowa możliwość sformułowania i postawienia trafnej prognozy penitencjarnej przez funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Tekst oraz zdjęcia:
kpt. Adam Kowalski
Rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Garbalinie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here