Pozytywna opinia o przesunięciu dodatkowych środków na drogi urodzona w bólach

37
1138

Wczoraj odbyło się posiedzenie komisji wspólnych pod przewodnictwem komisji gospodarki i mienia, podczas którego jednym z punktów było wydanie opinii do projektu mówiącego o przesunięciu 535 tys. zł na remonty ulic: Kilińskiego, Krótkiej i 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej. Okazało się bowiem, że 1 317 179 zł jakie miasto pozyskało w ramach Rządowego Programu na rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów przez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej oraz zabezpieczone w budżecie środki w wysokości 347 tys. zł były niewystarczające.

Normalnym wydałaby się więc dyskusja o tym, czy rzeczywiście warto w tym momencie przesunąć pół miliona złotych. Zamiast tego dyskusja dotyczyła zupełnie innych rzeczy: samego posiedzenia – czy jest to posiedzenie komisji wspólnych czy jednak jest to posiedzenie dwóch komisji (gospodarki i mienia oraz planowania i budżetu), anonimowego listu, a także kolejności punktów, co łącznie wymagało aż trzech 5-minutowych przerw.

Wszystko zaczęło się od uwagi władzy wykonawczej, gdzie Monika Kilar-Błaszczyk powiedziała, że przy opiniowaniu, każda komisja powinna przeprowadzić odrębne głosowanie, przeprowadzone przez przewodniczącego danej komisji. Do tej pory komisje głosowały raz, a głosowanie przeprowadzał przewodniczący komisji, pod której przewodnictwem odbywało się posiedzenie.

Wprowadziło to niemałe zamieszanie wśród radnych, jednak postanowiono pójść za uwagą wykonującej zadania i kompetencje burmistrza. Radny Marcin Zasada zaproponował, aby zmieniono kolejność projektów uchwał i głosowanie ws. przesunięcia pieniędzy było jako pierwsze z projektów zmian budżetowych (wcześniej było projektem nr 5) ze względu na mieszkańców, którzy przyszli na obrady komisji, a także ich czas.

Przeprowadzono głosowanie w sprawie zmiany porządku, gdzie komisja gospodarki i mienia odrzuciła wniosek. Z kolei komisja planowania i budżetu wniosek przyjęła. Zapanowała więc konsternacja. W międzyczasie zdążyły się odbyć dwie pięciominutowe przerwy.

Proszę państwa, ja przed chwilą powiedziałem, że te opinie są niewiążące. One mogą w ogóle nie zapadać, jeżeli chodzi o te projekty uchwał. Jeżeli byłaby to inicjatywa, a taką posiada każda komisja uchwałodawcza, to wtedy musi być cała procedura, bo tylko komisja, przez większościowe, pozytywne głosowanie, może złożyć własny wniosek – mówił Paweł KuleszaMy głosujemy nad projektami uchwał pani burmistrz, które mogą być wprowadzone bez opinii komisji. Ja bym proponował panie przewodniczący, żeby pan zmienił ten projekt piąty zrobił pierwszym i kontynuujmy to posiedzenie. Proszę panów, abyśmy zaczęli konkretnie działać, bo zaczynamy poruszać się w oparach absurdu.

Przewodniczący wczorajszych obrad Wojciech Wojciechowski z kolei stwierdził, że gdyby nie cała dyskusja, do punktu piątego już dawno rada zdążyłaby dojść.

Udało się dotrzeć do meritum, czyli projektu numer pięć, który został ostatecznie przesunięty. Pani Olga Kubas przedstawiła radnym, na prośbę Wojciechowskiego, rozbicie cen poszczególnych inwestycji po przetargu.

– ul. Kilińskiego – 908 970 zł
– ul. Krótka – 997 530 zł.
– ul. 57 Pułku Piechoty Wielkopolskiej – 250 920 zł

Nie brakowało pytań, skąd tak wysokie ceny oraz o zapowiadane dofinansowanie, które z 80 do 20% zdecydowanie się zmniejszy. Tłumaczono to tym, że jest to rok wyborczy i na tę chwilę wszystkie samorządy w Polsce muszą mierzyć się z większymi cenami. Pytano także jak cenowo by to wyglądało, gdyby zadania realizowała Zieleń Miejska. Kwota byłaby niższa, jednak tutaj pani Kubas wskazała, że te drogi będą remontowane w ramach rozporządzenia o drogach, natomiast Zieleń realizuje takie zadania w zupełnie innej metodzie, zakwalifikowanej jako utwardzanie terenu.

Niestety, takie są realia. Wartość programu faktycznie była 80 do 20 procent dofinansowania, ale nikt z państwa, a tak jak powiedziała wcześniej pani kierownik, nie bierze tego pod uwagę, że część kosztorysowa odbiega często od wartości po przetargowej. W mojej ocenie, biorąc pod uwagę, że jeśli państwo zechcecie przesunąć wolne środki w wysokości pół miliona na remonty tych trzech dróg, koszty po stronie dotacji będą 60 do 40%. Myślę, że nadal jest to dużo. Przypomnę, że w ubiegłym roku wnioskowaliśmy o ulicę Marii Konopnickiej, gdzie dofinansowanie wynosiło 50%, więc summa summarum ta dotacja i w takich warunkach jest większa – mówiła Monika Kilar-Błaszczyk.

Po tej rozmowie nie podjęto jednak głosowania, ponieważ Wojciech Wojciechowski zajął się dochodzeniem w sprawie anonimowego pisma, które można było spotkać na ulicach naszego miasta. Ów anonim apelował do mieszkańców, aby ci stawili się na komisję, ponieważ „istnieje obawa, że część radnych jest przeciwna takiemu działaniu”, czyli przesunięciem dodatkowych środków na remonty ulic.

„Decyzja radnych w dużej mierze zależy od naszej obecności”, to ktoś naciski robi na radnych jak mamy zagłosować. Proszę państwa, ulotka pokazała się na mieście, żebyście wiedzieli jako radni, jak macie głosować, bo są naciski i te osoby, które są dzisiaj na sali będą patrzyły nam na ręce – bulwersował się Wojciech Wojciechowski.

Radny Wojciechowski spytał panią sekretarz i panią skarbnik czy znają pochodzenie anonimu, co wywołało zdziwienie u pytanych. Tutaj zdziwienie wyraziła również Monika Kilar-Błaszczyk, że jej przewodniczący komisji nie spytał, po czym dodała, że powinien się cieszyć, że mieszkańcy interesują się sprawami miasta.

Mam ogłosić przerwę? – spytał Wojciechowski, po czym… ogłosił pięć minut przerwy.

W końcu udało się dobrnąć do głosowania. Było to posiedzenie dwóch komisji, więc dwie komisje głosowały następująco:

– komisja gospodarki i mienia – 5 za – pozytywna opinia
– komisja planowania i budżetu – 5 za, 1 wstrzymany – pozytywna opinia

Uchwała w sprawie przesunięcia dodatkowych środków zostanie podjęta na najbliższej sesji.

37 KOMENTARZE

 1. nie rozumiem waszej logiki.Miasto w sumie przeznaczy na 3 drogi 800 tysięcy Kto za tyle by to wybudował w tym roku???

 2. OPAMIĘTAJCIE SIĘ WYRZUCACIE PÓŁ BAŃKI W BŁOTO !!!! jakie gwarancje daje wam ta nieudolna ekipa u , że zakończy te prace w tym roku !!! zadnych !!! stracicie pół bańki i jescze będziecie musieli oddać dotacje !!

  • Ta ekipa jest 100 razy bardziej udolna niż ta co rzadziła Łęczyca przez 3 lata.Niektórych boli ze przez rok mozna zrobić więcej niż przez 3.To pomyslcie co mozna zrobic w tym tempie przez następne 5 lat

 3. budżet nie jest z gumy skąd zostało wzięte te pół miliona? z kredytu? żeby dołożyć na drogi p. Kilara-Błaszczyk musiała z czegoś zabrać te pieniądze, więc pytam komu zabrano z budżetu pieniądze?

 4. Ulica Krótka jest robiona głównie dlatego żeby osobom niepełnosprawnym ułatwić dojście i dojazd do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Słowackiego. Szkoda, że tego nie wiedzą radni.

  • z tego co wiadać i czuć ! przy tej niemrawej władzy ten dom dla niepełnosprawnych nigdy nie powstanie , juz stracono dotacje na grube tysiące a do budynku mozna bedzie dobrze dojechać od strony ul Słowackego jest dobra asfaltowa droga także nie panikujcie , radni wiedzą co robią , kasy na zmarnowanie nie będzie

 5. Ulica Krótka jest robiona głównie dlatego żeby osobom niepełnosprawnym ułatwić dojście i dojazd do Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Słowackiego. Szkoda, że tego nie wiedzą radni.

 6. Dlaczego ul. Krótka będzie robina za taką kasę ? cztero krotkie większą niż inne ulice w mieście ? kanalizacja deszczowa ?? dlaczego nie wykonuje tego PGKiM ? a jeżeli nie to dlaczego w ogóle robi się tam kanalizację deszczową jak inne drogi w mieście to chlew ???? czy dlatego że mieszka tam pani kierownik UM pani K ??? czym sobie zasłużyła?? a mieszkańcy przy ul Wiejskiej brodzą w błocie po jaja !!
  kto rządzi tym miastem , kto podejmuje decyzje ?? czy ci którzy tak decydują są z Łęczycy czy może w dalszym ciągu z Łowicza !!! obcy element rządzi Łęczycą !!!! nie wybierajmy tych ludzi już nigdy więcej do RM !!! to OBCY , nie znają ani miasta ani potrzeb mieszkańców !!! O B C Y !!!!!!!!!!!!!!!!!

   • kmiocie twoje hmm swiadczy o twoim buraczanym mózgu !!! pani wymyśliła sobie udogodnienia a reszta plebsu niech brodzi w gnoju

  • 900tys Krótka. 900 tys Staromiejska – asfalt, wymiana kostki chodnikowej na kostkę chodnikową (to przekręt) Radni przeznaczacie zawyżone kwoty na te zadania . Błaszczykowa robi to waszymi rekoma. Dlaczego nie powtarza się przetargu, co w takich sytuacjach jest normą? Przekręt? Komuś zależy ? Pewnym jest że ktoś się tym zajmie

  • bo tu nie liczy się ekonomia i gospodarskie podejście ( w tym mieście brak gospodarza ! ) tylko polityczny pierd za wszelką cenę ! wszystko się wali co pani dotknie i za wszelką cenę bez wzglądu na koszty chce sie cuś osiągnąc , inne inwestycje przygotowane przez Urbana pani dostała na tacy ( choć i tak niektóre spier… na wstępie ) a że chce zabłysnąć jak spadająca gwiazda to łapie co może i tak wciska tą ciemnotę tym tz. radnym. ROZPACZ I TRAGEDIA CZEKA MIESZKAŃCÓW I MIASTO POD RZĄDAMI LUDZI NIE ZAINTERESOWANYCH JEGO ROZWOJEM ! TO JEST OBECNIE PROWADZONA KGOSPODARKA RABUNKOWA !

 7. Ludzie k…. opamiętajcie się !!!!! ul Krótka za 997 tys zł !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to bandytyzm !!!! to wyprowadzenie pieniędzy tylnymi drzwiami !!!! ludzie drogi na Waliszewiw wykonywane przez ZM kosztowały miasto 200 – góra 250 tys zł !!!!! za tą kasę, którą chcie wyrzucić w błoto można wykonać 4 drogi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! nie jedną oszołomy tylko cztery , cztery , 4 ,4 drogi !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! OPAMIĘTAJCIE SIĘ !!!! GDZIE MACIE ROZUM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  TO TRWONIENIE NASZYCH PIENIĘDZY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  JAKIMI JESTEŚCIE GOSPODARZAMI ????? MIERNYMI !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • „Pytano także jak cenowo by to wyglądało, gdyby zadania realizowała Zieleń Miejska. Kwota byłaby niższa, jednak tutaj pani Kubas wskazała, że te drogi będą remontowane w ramach rozporządzenia o drogach, natomiast Zieleń realizuje takie zadania w zupełnie innej metodzie, zakwalifikowanej jako utwardzanie terenu.”
   Nie siej propagandy

  • sylwia może popatrz na dokumentację na jakich podbudowie będzie droga na krótkiej i do tego z siecią kanalizacji deszczowej , co ty porównujesz do dróg robionych przez zakład zieleni

  • !!!!!!!!!! inna metoda !!!!!!!!!! hahhahahahaahahahahhahahaah d……. przeciwnika !!!!! hahahaaahahah
   może ladowisko dla helikoptera jeszcze zrobimy na krótkiej i stacje benzynową !!!!!nhahahahahahahaha

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here