Wakacyjne zajęcia w łęczyckiej bibliotece [ZDJĘCIA]

0
221

Dziś w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Łęczycy dla chętnych dzieci w wieku od 6 do 13 r.ż. rozpoczęły się wakacyjne zajęcia warsztatowe oparte na różnego rodzaju eksperymentach i doświadczeniach.

Jako pierwsze zostały przeprowadzone warsztaty pt. „Pstryczek-elektryczek”. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się co to jest prąd i skąd bierze się w naszych domach, do czego go wykorzystujemy oraz jak przerobić siłę wiatru, wody lub słońca na energię elektryczną. Pod okiem instruktora uczestnicy sprawdzili jak działają elektrownie zasilane wiatrem, wodą i światłem słonecznym. Sprawdzili również jak działa prąd, kiedy płynie on szybciej a kiedy wolniej, dowiedzieli się jakie są przewodniki prądu oraz sami go wytwarzali. W celu wytworzenia prądu dzieci wykonały doświadczenie wykorzystując cytryny, blaszki miedziane, cynkowe oraz przewody, które odpowiednio podłączone zasiliły zegarki elektroniczne i pozytywki. Następnie przy pomocy niewielkich silniczków i specjalnych klocków dzieci skonstruowały samodzielnie przestrzenne figury obrotowe.

W tym samym dniu odbyły się również warsztaty pt. „Atrament sympatyczny”. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się, że atrament sympatyczny to atrament do zadań specjalnych i że stosujemy go wówczas kiedy chcemy zaszyfrować jakąś informację. Wykonując doświadczenie przekonały się, że w normalnych warunkach wykonany napis tym atramentem jest niewidoczny, jednak przy zastosowaniu specjalnego wywoływacza można go zobaczyć. Podczas kolejnych doświadczeń dzieci używając odpowiedniego sprzętu i materiału samodzielnie wyprodukowały różnego rodzaju niewidzialne atramenty poczym stosując odpowiednie odczynniki, chemicznie je wywoływały. Na zakończenie wszyscy uczestnicy skonstruowali wyjątkowy długopis z wkładem na prąd. Warsztaty zostały przeprowadzone przez przedstawiciela firmy Junior Odkrywca.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „ Magiczne podróże po regałach” dofinansowanego
ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

foto & info: Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży w Łęczycy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here