Rolnicy z gminy Łęczyca mogą składać wnioski o szacowanie szkód związanych z suszą

3
433

W związku z brakiem opadów na terenie gminy Łęczyca, wójt Jacek Rogoziński informuje, że powiadomił Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi o zamiarze wszczęcia procedury związanej z szacowaniem szkód w gospodarstwach rolnych dotkniętych niekorzystnym zjawiskiem atmosferycznym – suszą.

Wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin w Polsce opracowuje zgodnie z wymogami Ministra Rolnictwa – Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach.
W gminie Łęczyca wskaźnik bilansu wodnego poniżej normy ustalono dla roślin zlokalizowanych na najlżejszych glebach (kategoria I i II według bilansu wodnego):

– I kategoria to gleby bardzo lekkie, grupa granulometryczna: piasek luźny, piasek luźny pylasty, piasek słabo gliniasty, piasek słabo gliniasty pylasty.

– II kategoria to gleby lekkie, grupa granulometryczna: piasek gliniasty lekki, piasek gliniasty lekki pylasty, piasek gliniasty mocny, piasek gliniasty mocno pylasty.

Wobec powyższego, szacowanie szkód może następować tylko na glebach lekkich i średnich i dotyczyć wyłącznie upraw wskazanych w komunikacie Instytutu i Nawożenia Gleb w Puławach, a aktualnie są to:

1) na glebach kategorii I (klasa bonitacyjna VI i V) uprawy: zboża ozime, zboża jare, warzywa gruntowe, krzewy owocowe, rośliny strączkowe i truskawki

2) na glebach kategorii I (klasa bonitacyjna IVb) uprawy: zboża ozime, zboża jare, krzewy owocowe i rośliny strączkowe

Wystąpienie szkody w gospodarstwie rolnym należy zgłosić do Urzędu Gminy w Łęczycy do 9 lipca 2018 roku, pokój nr 7.

Do zgłoszenia szkody należy załączyć:
– wniosek o oszacowanie szkody
– oświadczenie o strukturze upraw i poniesionych szkodach
– oświadczenie o strukturze produkcji zwierzęcej towarowej (sprzedanej) i poniesionych szkodach
– wydruk wniosku z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy o płatności obszarowej na rok 2018 lub oświadczenie wraz z wnioskiem z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Łęczycy o płatności obszarowej na 2017 rok.

info: Gmina Łęczyca

Poniżej wnioski do pobrania:

OŚWIADCZENIE 1 o strukturze upraw i poniesionych szkodach

OŚWIADCZENIE 2 o produkcji zwierzęcej (sprzedanej) i poniesionych szkodach

Wniosek rolnika o oszacowanie szkód przez komisję

3 KOMENTARZE

  1. Ojej, ojej, brawo brawo panie wójcie. Zauważył pan sam, że deszcz nie pada i jest susza. Pewnie jak przyjdzie do wypłat to coś pod nosem zabełkocze i powie, że nie ma pieniędzy 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here