Biesiada Strażacka w Łęce [ZDJĘCIA]

25
1023

W dniu 1 lipca odbyła się kolejna już Biesiada Strażacka, której gospodarzem w tym roku była OSP Łęka, obchodząca dodatkowo 100-lecie swojej działalności. Impreza ta jest swoistym podziękowaniem dla strażaków za ich trud i zaangażowanie w zapobieganie i ratowanie życia oraz dobytku mieszkańców w związku z pojawiającymi się na terenie Gminy klęskami żywiołowymi, pożarami, wypadkami, itp.

W obchodach udział wzięli m.in. Ryszard Szmaja – Honorowy Członek Prezydium ZG ZOSP RP, st. kpt. Marek Mikołajczyk – Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Łęczycy, Krzysztof Joachimiak Prezes Zarządu Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Łęczycy, Radni Gminy Łęczyca, Sołtysi oraz władze Gminy Łęczyca w osobach Pana Jacka Rogozińskiego – Wójta Gminy, Pana Włodzimierza Starzyńskiego – Przewodniczącego Rady Gminy, Pani Agnieszki Kaszubskiej – Skarbnika Gminy oraz Pani Anny Zarębskiej – Sekretarza Gminy. Nie zabrakło oczywiście najważniejszych gości tego dnia, czyli druhów i druhen z OSP z terenu Gminy Łęczyca i miasta Łęczyca, a także mieszkańców okolicznych miejscowości. W trakcie trwania uroczystości dołączyli również Pan Przemysław Błaszczyk – Senator RP, Pan Marek Matuszewski – Poseł na Sejm RP oraz Pani Monika Kilar – Błaszczyk – Wykonująca kompetencje i zadania Burmistrza Łęczycy.

Uroczystości rozpoczęły się od wprowadzenia pocztów sztandarowych OSP oraz od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości – druha Krzysztofa Królaka, Komendanta Miejsko – Gminnego ZOSP RP w Łęczycy. Meldunek odebrał Druh Ryszard Szmaja. Następnie po odegraniu Hymnu Państwowego i wciągnięciu na maszt flagi państwowej odprawiona została Msza Św. ku czci strażaków. Mszę celebrował kapelan Ochotniczych Straży Pożarnych Powiatu Łęczyckiego Krzysztof Wasiak, proboszcz parafii pw Najświętszego Serca Pana Jezusa w Błoniu.

Po zakończeniu mszy prezes OSP w Łęce Ryszard Kaźmierczak, pokrótce przedstawił rys historyczny jednostki. Przez okres 100 – lecia funkcjonowania jednostka wpisała się w krajobraz gminy. Strażacy ochotnicy bezinteresownie nieśli pomoc i ratunek. Działali na rzecz ochrony zdrowia i mienia, chronili przed pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Dla wielu z nich służba jest nie tyle obowiązkiem, co zaszczytem. Wierni tradycjom, strażacy ochotnicy przez dziesięciolecia podejmowali trudne i odpowiedzialne zadania, z godnością i honorem służąc pod sztandarem św. Floriana. Jubileusz stał się okazją do uhonorowania 100 lat ciężkiej pracy i walki o ludzkie życie. Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej, dla dobra społeczeństwa i RP OSP, uchwałą Prezydium Zarządu Głównego, jednostka OSP w Łęce została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP. Medale, odznaki i wyróżnienia za zasługi dla pożarnictwa wręczono także strażakom. Nie zabrakło również wyróżnień w postaci pucharów ufundowanych przez Prezesa OSP w Łęce.

Następnie głos zabrał Wójt Gminy Łęczyca oraz zaproszeni goście, którzy dziękowali strażakom za ich oddanie i zaangażowanie podczas prowadzonych akcji oraz życzyli dużo zdrowia i wytrwałości w ich codziennej służbie.

Po przemówieniach nastąpiło oficjalne rozpoczęcie biesiadowania. Przed zgromadzoną publicznością wystąpiła Orkiestra Dęta Gminy Łęczyca, która już od lat uświetnia swoją grą uroczystości gminne oraz Kapela ze Wsi Wilamów, której repertuar to przede wszystkim utwory znanych, popularnych kapel podwórkowych oraz własne kompozycje, a także liczne utwory instrumentalne. Biesiadowanie zakończyła zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych.

W trakcie trwania imprezy najmłodsi mogli obejrzeć wozy strażackie oraz radiowóz policyjny, sprawdzić z bliska wyposażenie jakim posługują się zarówno strażacy, jak i policjanci, a także pojeździć na kucyku.

foto & info: Gmina Łęczyca

25 KOMENTARZE

  1. kiedy Rogoziński był zastępcą kierownika biura w ARiMR w Łęczycy doszło do wyłudzeń 11 milionów a dzisiaj na jego imprezy przychodzi senator i poseł z PiS? czy ten człowiek nie powinien być zawieszony w obowiązkach wójta?

  2. nieudolny niekompetentny zakłamany wójt myśli że jak wyprawi uroczystość rodzinną to wygra wybory na koszt podatnika

  3. panie senatorze co pan zamierza zrobić ze swoim podopiecznym? taki nic nie znaczący wójt zwyczajny członek partii i nie wykonał decyzji Prezes Jarosława Kaczyńskiego? obniżki o 20% nie ma

  4. Prokurator Generalny wielokrotnie mówił, że wszyscy mamy równe prawa i nikt w Polsce ponad prawem stać nie może. Wynika stąd, że nikt, kto okłamuje, oszukuje i oczernia innych ludzi, nie może być chroniony i bezkarny. Jeśli tak – to czy wolno mi nazwać kłamcą człowieka, który świadomie mija się z prawdą? Czy mogę nazwać oszustem tego, kto dla własnej korzyści składa niewykonalne obietnice? Czy jest oszczercą ktoś, kto bez najmniejszego dowodu pomawia innych o podłe czyny i intencje?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here