Sakrament Bierzmowania w Garbalinie

1
450

Trzynastu osadzonych odbywających aktualnie karę pozbawienia wolności w Zakładzie Karnym w Garbalinie, przyjęło Sakrament Bierzmowania z rąk Księdza Biskupa Wojciecha Osiala z Diecezji Łowickiej. Uroczystość odbyła się w dniu 26 czerwca br., na terenie jednostki w Kaplicy pw. „Bożego Miłosierdzia”.

Do przyjęcia sakramentu bierzmowania osadzeni przygotowywani byli przez ostatnie trzy miesiące, a misji tej podjął się po raz pierwszy w swej więziennej karierze, aktualny Kapelan Zakładu Karnego w Garbalinie Ks. Stanisław Kosiacki. Dzięki jego zaangażowaniu i wytrwałości samych zainteresowanych do sakramentu przystąpiła rekordowa liczba osadzonych. W trakcie dzisiejszej homilii Ksiądz Biskup Wojciech Osial, podkreślił, iż cieszy się z obecności i udziału osadzonych w sakramencie. Dodał także, iż bardzo ważnym aspektem procesu szeroko rozumianej resocjalizacji jest także sfera duchowa. Sfera ta nie może być zaniedbywana, a wręcz przeciwnie musi być pielęgnowana. Każdy osadzony jeśli tylko zechce może dostąpić przemiany, która to pozwoli mu w przyszłości być lepszym człowiekiem i dobrym chrześcijaninem.

W uroczystości poza samym Ks. Biskupem uczestniczyli także: Ks. Ireneusz Cieślak z Parafii w Siedlcu, ścisła kadra kierownicza jednostki, której przewodniczył ppłk Arkadiusz Janiszewski wraz ze swymi zastępcami tj. ppłk. Pawłem Kucińskim, mjr. Mariuszem Kasierskim oraz mjr. Małgorzatą Banasiak. Ponadto w uroczystości udział brali także kierownicy poszczególnych działów jednostki, a także wychowawcy osadzonych, którzy zostali bierzmowani.

Po ceremonii, dyrektor jednostki zaprosił Księdza Biskupa oraz zaproszonych gości do wizytacji jednego z oddziałów mieszkalnych zakładu karnego. Na dzisiejszą wizytację wybrany został oddział terapeutyczny, w którym prowadzone są na co dzień specjalistyczne oddziaływania wobec osadzonych ze stwierdzonym uzależnieniem od alkoholu.

Dzisiejszy znamienity gość, Jego Ekscelencja Ks. Biskup Wojciech Osial, na zakończenie swego pierwszego pobytu za murami jednostki w Garbalinie, podkreślił, iż jest bardzo zadowolony z odwiedzin, a także pozytywnie zaskoczony zaangażowaniem i spontanicznością funkcjonariuszy odpowiedzialnych za przygotowanie dzisiejszej ceremonii. Dodał także, iż w najbliższej przyszłości z chęcią skorzysta z zaproszenia do kolejnych odwiedzin…

Tekst i zdjęcie:
Rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Garbalinie
kpt. Adam Kowalski

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here